Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

New York… New York… Koncert filmowo-musicalowy Doroty Chruściel

Te kultowe utwory ulubionych wykonawców nigdy się nie nudzą! Przeboje Marilyn Monroe, Franka Sinatry, Duke’a Ellingtona, Lizy Minnelli, Peggy Lee czy piosenki z największych hollywoodzkich produkcji filmowych i musicalowych to propozycja Teatru Vis a Vis na dobry początek nowego roku.

Enigmatyczny i intrygujący – oto Nowy Jork nocą. „Miasto, które nigdy nie śpi” jak śpiewał o nim Frank Sinatra, przez lata zmieniało się i dojrzewało. Niezmiennie jednak przyciąga unikatowym klimatem. Tajemniczy klimat Nowego Yorku po zmroku przybliży Dorota Chruściel – młoda artystka scen muzycznych, aktorka i wokalistka. Razem z artystką wybierzemy się na spacer od Piątej Alei i SoHo na Manhattanie po Brooklyn i Harlem. To wydarzenie to okazja wyjątkowa, bo nie często zdarza się okazja na spędzenie jednego wieczoru pod Empire State Building… bez przekraczania granic Zakopanego!

Teatr Vis a Vis to klasyczny café-theatre w stylu retro nawiązujący do teatrzyków kawiarnianych powstałych w latach trzydziestych dwudziestego wieku w Paryżu, Berlinie, Zurychu i Warszawie, które stanowiły wówczas ważny nurt kultury nieoficjalnej i niekomercyjnej.

Bilety: 25 zł do nabycia w Willi Kmicic.
Tel. 798 082 274

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej