Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Lindada – Gminny festyn u zbiegu kultur

Żywy folklor trzech barwnych kultur, zabawy taneczne, rozmaite gry, lokalne smaki i aromaty oraz niepowtarzalna atmosfera wspólnego pikniku – to wszystko czekać będzie na gości Lindady, czyli Gminnego festynu „U zbiegu kultur”.

Tegoroczna impreza będzie już 15. edycją wydarzenia, które celebruje wszystko to, co najpiękniejsze w obyczajach górali podhalańskich, spiskich oraz Romów. To niepowtarzalna okazja, by na własne oczy przekonać się co łączy, a co odróżnia najlepsze zespoły regionalne z sąsiadujących kultur.
Zgodnie z tradycją, co roku gospodarzem Lindady jest inna miejscowość z terenu gminy Bukowina Tatrzańska. Tym razem festynowa scena zawita do Białki Tatrzańskiej.

Białka Tatrzańska

Historia Białki Tatrzańskiej sięga XVII wieku, kiedy to za panowania Władysława IV Wazy założono ją najprawdopodobniej w latach 1616-1618.
Pierwotnie do wsi należały także rozległe tereny leśne, m.in. w okolicy Morskiego Oka oraz Wołoszyna. Poza gospodarką rolną, mieszkańcy zajmowali się pasterstwem, a w XVIII-XIX wieku zasłynęli jako wytrawni kuśnierze, którzy produkowali dla potrzeb Podhalan i mieszkańców sąsiedniego Spisza słynne kredowane, białczańskie kożuchy.

Pierwotna nazwa brzmiała „Nowa Białka” – stąd nazwisko Nowobielski (obecnie Nowobilski) wyodrębnione z rodu Budzów alias Rusinów, najprawdopodobniej założycieli wioski (tezę taką przyjmują autorzy „Genealogii Rodów Sołtysich na Podhalu”). Dziś to ośrodek sportów zimowych, kąpielisko geotermalne oraz kolebka żywej kultury góralskiej.

Więcej