Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

La Musica w La Mano

Winylowy wieczór przy doskonałej, aromatycznej kawie? Ciepłe brzmienia wprowadzą każdego smakosza w spokojny nastrój i pozwolą delektować się nie tylko muzyką, ale i zdrowymi przekąskami.

Winylowy wieczór poprowadzi tym razem Grzegorz Walczewski, który tak opowiada o sobie i swojej pasji:

Słucham muzyki od młodości, głównie jazzu nowoczesnego, a w ostatnich latach coraz więcej muzyki klasycznej, każdej dobrej muzyki bez względu na jej gatunek. Myślę że posłuchamy kilku dla mnie nowych albumów, które wpadły mi w ręcę w ostatnim czasie. Tak naprawdę nie wiem czy jest to dobry pomysł, aby puszczać i mówić o płytach, których dobrze nie znam. Na razie nie przychodzi mi nic innego do głowy oprócz jak zwykle puszczania muzyki którą dobrze znam :). Posłuchamy trochę afrojazzu, country, ale takiego lekko alternatywnego, i trochę muzyki klasycznej, wybór dokonany na podstawie pięciu płyt ostatnio kupionych.

Zawodowo zajmuje się winem (importuje i sprzedaje), też bez względu na gatunek – każdym dobrym. Moją pasją oprócz płyt są również książki, które kupuje nałogowo, nie nadążając ich czytać.”
Formuła tych wydarzeń to spotkania miłośników muzyki, melomanów, którzy kolekcjonują płyty gramofonowe, popularnie zwane “winylami”, od nazwy sztucznego tworzywa, z którego są wytwarzane. Każde z tych spotkań prowadzi osoba, która ma ochotę podzielić sie swoją pasją i wspólnie wysłuchać ulubionej muzyki, opowiadając o utworach i artystach ich wykonujących, ale nierzadko także o osobistych przeżyciach związanych ze swoim muzycznym hobby.

Praktycznie od samego poczatku istnienia kawiarni La Mano znajdował sie tam gramofon i kilka płyt właścicielki, jednak dopiero wizyta Pana Tomasza Sztencla i Jego rozmowa z właścicielką sprawiła, że w głowach obu narodził sie pomysł “winylowych wieczorów”. Dotychczas odbyło się sześć spotkań, które poprowadzili kolejno Tomek Sztencel, Grzegorz Werner, Kasia Bilska, Andrzej Kawecki, Wojtek Wartak oraz Mateusz Śmiech. Podczas tych spotkań słuchaliśmy wielu gatunków muzyki, od klasyki poprzez muzykę filmową, bluesa, jazz, aż do muzyki rockowej i rozrywkowej.
Spotkania są oczywiście otwarte dla wszystkich, którzy kochają muzykę, bez względu na to jakiego jej gatunku słuchają na co dzień. Każdy kto miałby ochotę zaprezentować swoje winylowe zdobycze będzie mile widziany w roli prowadzącego. W ten sposób kawiarnia La Mano stała się “muzyczną przystanią” zapraszając na wyjątkowe, nigdzie indziej nie organizowane na Podhalu wydarzenia. Od kilku lat wyraźnie widać renesans popularności płyt winylowych.

W sklepach płytowych (ale nie tylko!) pojawia się coraz więcej nowych tytułów, jak również mnóstwo reedycji klasycznych albumów wielu gatunków muzyki. Wróciły również giełdy płytowe, na których można nabyć czy wymienić stare i nowe płyty. Moda na “winyle” trwa w najlepsze, a nas ogromnie cieszy, że zwłaszcza młodzi słuchacze odkryli na nowo magię “czarnej płyty”.

Kawiarnia La Mano

LA MANO to kawiarnia połączona ze sklepem. Pracownia kawy, ale nie tylko kawy… Klienci to osoby aktywne, związane z górami, nierzadko uprawiające sport, które mimo wielu zajęć cenią sobie spokój jaki można znaleść w kawiarni oddalonej o 200 m od Krupówek.

Oferowana tu kawa, to coś dla prawdziwych smakoszy. Przygotowana z największą starannością, na życzenie parzona alternatywnymi metodami (drip, aeropress, chemex). A do tego zdrowe, domowe lokalne przekąski słodkie i słone.

Więcej