Kwiaty z bibuły. Warsztaty nie tylko dla dzieci

Warsztaty przybliżają tajniki wykonania tradycyjnych podhalańskich ozdób z bibuły. 

Różnobarwnymi krokusami, tulipanami i różami zdobiono przydrożne kapliczki, białymi różdżkami przystrajano konie wiozące młodych do ślubu i domy weselne. Również święte obrazy w domach zdobiły ręcznie wykonane bukieciki.

Pod okiem ostatniego artysty ludowego

Józef Fudala to ostatni na Podhalu artysta ludowy wykonujący kwiaty z bibuły. Sztuki tej nauczyła go w dzieciństwie matka. To pod jego okiem będą uczyć się uczestnicy warsztatów w ramach programu „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”. Zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanej, drewnianej salce na piętrze Czerwonego Dworu. Ta przepiękna willa w stylu zakopiańskim z początku XX wieku została niedawno wyremontowana. Odbywają się tu wystawy twórczości podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje.

Udział w warsztatach robienia kwiatów z bibuły jest bezpłatny. Warsztaty trwają cztery godziny.

Zapisy: warsztaty@zakopane.eu lub 661 601 651 (Liczba miejsc ograniczona)

Zdjęcie: www.facebook.com/czerwonydworzakopane

Czerwony Dwór

Willa przy Kasprusiach, wybudowana w 1902 r. w stylu zakopiańskim przez Wojciecha Roja dla Oktawii Lewandowskiej. Początkowo willa nazywała się “Władysławka”. W 1904 r. mieszkał w niej Artur Rubinstein i tu poznał Karola Szymanowskiego i Witkacego. W 1907 r. kolejna właścicielka, Irena z Łukowskich Goszczyńska pokryła dach czerwoną blachą i nazwała willę “Czerwony Dwór”.

W latach 1918-19 mieszkał tu Stefan Żeromski z synem Adamem (informuje o tym tablica pamiątkowa). Tutaj też w 1918 r. pisarz urzędował jako przewodniczący Organizacji Narodowej, a potem (od 15 X do 12 XI 1918 r.) jako prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Latem 1930 r. mieszkał tu (ale w osobnym, niewielkim domku w ogrodzie) Karol Szymanowski. Po II wojnie światowej była tu placówka grupy Józefa Kurasia “Ognia”. Po likwidacji oddziału “Ognia” budynek został przejęty na cele oświatowe, mieścił m. in. przedszkole. Dziś to jedno z centrów artystyczno-kulturalnych w Zakopanem

Więcej