Król – po raz pierwszy na koncercie w Zakopanem

Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Na koncercie w Dworcu zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego albumu ,,Przewijanie na podglądzie”.

Pierwszy album UL/KR (duetu z Maurycym Kiebzakiem Górskim) wzbudził entuzjazm i został okrzyknięty przez dziennikarzy muzycznych koncernu Agora „Płytą Roku 2012”. Pozytywne recenzje ukazały się także w tygodnikach „Newsweek”, „Przekrój” oraz w pismach branżowych, zapewniając mu czołową pozycję w rankingach najważniejszych płyt wydanych w Polsce w kategoriach muzyki alternatywnej, elektronicznej czy indie rockowej. 

Rok 2015 za albumy sygnowane „Król” przyniósł prestiżowe nagrody: Nagrodę artystyczną miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nominację do Paszportów Polityki. W uzasadnieniu nominacji czytamy: „Album „Wij” opisywaliśmy w POLITYCE jako pełen paradoksów: chłodny, a zarazem romantyczny, syntetyczny w brzmieniach, a zarazem naturalny w ekspresji… Jego znakiem rozpoznawczym stała się oszczędna forma bardzo krótkich piosenek, w których ważną rolę gra pojedyncze słowo, skojarzenie, przenośnia, każda fraza, dźwięk i pauza.” W 2016 roku Błażej Król został uhonorowany gorzowską Nagrodą im. Janusza Słowika, a rok później Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego – Motylem. 

Przewijanie na podglądzie

Najnowszy album ,,Przewijanie na podglądzie” ukazał się w marcu tego roku. Za jego miks i master odpowiada Piotr Emade Waglewski, a okładkę stworzyła Barrakuz. Muzykę i słowa napisał Błażej Król. To 9 numerów, składających się na wgląd w wewnętrzny świat artysty, który jest równie poetycki co naturalny, emocjonalny acz przyziemny. Chłód – znany z wcześniejszych dokonań Króla – grzeje się tu w cieple tropikalnych wręcz perkusjonaliów, retro zabiegi wykorzystywane są na sposoby zupełnie nieprzewidywalne, a intymność rzadko przyjmuje w piosenkach równie chwytliwe i bliskie formy. ,,Przewijanie na podglądzie” to świetny przykład outsider music – muzyki osobnej, indywidualnej, ze sporą dezynwolturą podchodzącej do materii dźwiękowej, zasad i gatunków – a jednocześnie rzadka próbka insider popu.

Bilety w cenie 20 zł dostępne w aplikacji Going: kup bilet!

Dworzec

Barwna historia Dworca Tatrzańskiego sięga XIX wieku i trwa nadal. Wbrew pozorom nigdy nie zatrzymywały się tu pociągi ani autobusy. Dziś to klub muzyczny oraz miejsce spotkań z najciekawszymi twórcami kultury.

Więcej