Kotelnica Skitour Challenge 2019

Szykujcie formę na zawody skiturowe jakie odbędą się 24 marca (niedziela) na rozległych stokach Kotelnicy Białczańskiej. Zawody będą miały długość trasy ok. 10 km. i ok. 700 m. przewyższenia. Pula nagród w zawodach to 40 tysięcy. Zawody nie kolidują z żadnymi innymi zawodami w Polsce i są skierowane zarówno do amatorów jak i profesjonalistów.

 

Przez lata startowaliśmy w kultowych zawodach typu Memoriał Oppenheima czy Memoriał Malinowskiego. Mam nadzieję, że te zawody wrócą na skialpinistyczną mapę zawodów w Polsce. Oprócz wątku sportowego, podczas tych zawodów środowisko integrowało się, były to małe „święta skituringu”. Dziś brakuje nam tej integracji w polskim środowisku na taką skalę jak kiedyś, a wielka szkoda. Poza tym zawody są motywacją do treningów i rozwoju – mówi Jakub Brzosko, organizator zawodów – Dlatego postanowiłem przygotować imprezę, która będzie niosła radość i entuzjazm. Sam pamiętam jak przez lata rozwijaliśmy tą dyscyplinę, z jakim zacięciem startowaliśmy w zawodach od rangi Pucharu Polski, poprzez udziały w Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata, czy Pierra Menta, Patrouille des Glaciers. Tym co jest fantastyczne w krajach alpejskich jest zaangażowanie nie tylko samych zawodników, którzy licznie przybywają na starty, ale tłumy kibiców dopingujące w rejonie tras, nawet w rejonie wysoko położonych przełęczy. Chciałbym aby atmosfera podczas pierwszej edycji Kotelnica Skitour Challenge, była niemal porównywalna z tą na Pierra Mencie – śmieje się były reprezentant Polski w skialpiniźmie. – Bardzo dobra współpraca z właścicielami Stacji Narciarskiej Kotelnica Białczańska, różnorodność tras podczas zawodów, udział gościa honorowego zawodów Piotra Pustelnika – zdobywcy Korony Himalajów, czy udział wybitnego fotografa sportów ekstremalnych Marcina Kina, to część składowych, które mam nadzieją wpłyną na znakomitą atmosferę zawodów.

 

Planowane są także krótkie zawody dla dzieci oraz testy nart DYNAFIT i szkolenia FIRST SKITOUR STEP z instruktorami Skitour School. W rejonie mety dobra muzyka i jedzenie gwarantowane. Zapraszamy!

Informacje i zapisy: bialkatatrzanska.pl/SkiTourChallenge/

Bezpośredni link do zapisów: bgtimesport.pl/zawody/bieg/id/379

Białka Tatrzańska

Historia Białki Tatrzańskiej sięga XVII wieku, kiedy to za panowania Władysława IV Wazy założono ją najprawdopodobniej w latach 1616-1618.
Pierwotnie do wsi należały także rozległe tereny leśne, m.in. w okolicy Morskiego Oka oraz Wołoszyna. Poza gospodarką rolną, mieszkańcy zajmowali się pasterstwem, a w XVIII-XIX wieku zasłynęli jako wytrawni kuśnierze, którzy produkowali dla potrzeb Podhalan i mieszkańców sąsiedniego Spisza słynne kredowane, białczańskie kożuchy.

Pierwotna nazwa brzmiała „Nowa Białka” – stąd nazwisko Nowobielski (obecnie Nowobilski) wyodrębnione z rodu Budzów alias Rusinów, najprawdopodobniej założycieli wioski (tezę taką przyjmują autorzy „Genealogii Rodów Sołtysich na Podhalu”). Dziś to ośrodek sportów zimowych, kąpielisko geotermalne oraz kolebka żywej kultury góralskiej.

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu