Konferencja: w stulecie urodzin Antoniego Rząsy

Zbliżamy się ku końcowi obchodów setnej rocznicy urodzin Antoniego Rząsy – jednego z najbardziej interesujących polskich rzeźbiarzy XX wieku. Jednym z ostatnich wydarzeń jest konferencja naukowa, która przybliży twórczość artysty.

Będzie to okazja, by spojrzeć na dorobek Antoniego Rząsy przez pryzmat miejsca i doświadczeń kształtujących jego osobowość we wczesnym etapie życia oraz podjąć próbę ukazania związków artysty z miejscem, z którego pochodził: Futomy na Podkarpaciu. Był to teren, na którym współistnieli grekokatolicy, prawosławni i katolicy. Jak pisał Wawrzyniec Brzozowski: „Rzym od wieków mieszał się tam z Bizancjum, a surowi Święci z ikon współistnieli pokojowo z pucołowatymi Świątkami z katolickich kapliczek”. To dotarcie do korzeni będzie punktem wyjścia do współczesnej interpretacji rzeźb Antoniego Rząsy.

Bloki tematyczne:

  • twórczość Antoniego Rząsy;
  • miejsce, kontekst miejsca i jego wpływ na twórczość artysty;
  • wpływ kultury wschodniej na twórczość artystów współczesnych;
  • inspiracje sztuką dawną i sztuką ludową w sztuce współczesnej;
  • spotkanie z rzeźbami Antoniego Rząsy dziś – analiza i interpretacja.

Referaty wygłoszą: Katarzyna Chrudzimska-Uhera – historyczka sztuki, Michał Janocha – historyk sztuki, teolog, biskup pomocniczy warszawski oraz Michał Klinger – teolog prawosławny.

Organizatorzy: Fundacja im. Antoniego Rząsy i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Program: www.antonirzasa.pl

 

 

Galeria Antoniego Rząsy

Rzeźby Antoniego Rząsy, często o tematyce religijnej, inspirowane sztuką ludową, odznaczają się swoistą, bardzo charakterystyczną stylistyką. Są proste, ale pełne ekspresji, niepowtarzalne. Jak sam pisał: „…praca to moja straszna broń , moja broń ostateczna…”.

Galeria jest czynna po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

Kontakt: tel. 1820 66 969, 695 482 204

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu