Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Konferencja „Góry – Ludzie – Wiara”

Konferencja odbędzie się w ramach obchodów 20-lecie wizyty Świętego Jana Pawła II w Zakopanem. Miasto wspólnie z parafiami, instytucjami i stowarzyszeniami przygotowała z tej okazji bogaty program uroczystości i wydarzeń towarzyszących.

Podhale stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych regionów Polski. Jednocześnie swoim oddziaływaniem wykracza daleko poza granice naszego kraju i Europy. Podhale tworzą nie tylko piękna przyroda Tatr z niepowtarzalną w Europie florą, fauną i miko-klimatem ale nade wszystko ludzie ze swoją bogatą kulturą.

Górale posiadają własną muzykę, język i sztukę. Charakteryzuje ich również swoisty typ osobowości, etos i charakter. Współczesna tożsamość Podhala i Zakopanego rodzi się również ze styku z wielkimi twórcami polskiej literatury, muzyki i sztuki (np. S. Witkiewicz, K. Makuszyński, M. Karłowicz) i zaangażowania wrażliwych na dobro wspólne takich postaci jak T. Chałubiński czy W. Zamojski.

Nie da się zrozumieć podhalańskiej tożsamości bez odwołania do wiary i chrześcijaństwa. Elementy wiary w ludowej sztuce, krzyż na Giewoncie, sanktuaria w Ludźmierzu, na Wiktorówkach, Olczy i Krzeptówkach są tylko niektórymi przykładami tej żywej duchowej tradycji. O głębokim powiązaniu Podhala z katolicyzmem świadczy osoba Św. Jana Pawła II i postać Św. Adama Chmielowskiego (Brata Alberta).

Ta podhalańska tożsamość ciągle się kształtuje. Wydaje się, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, nawet jeszcze szybciej i intensywniej niż wcześniej. Rodzi to potrzebę odkrywania ciągle na nowo podhalańskiej tożsamości i poszukiwania własnych korzeni. Tylko w ten sposób można właściwie odpowiedzieć na różnego rodzaju wyzwania społeczne, kulturowe i ekonomiczne, jakie stoją dzisiaj przed mieszkańcami Zakopanego i Podhala.

Poprzedzająca Konferencję Msza Święta w góralskiej oprawie zostanie odprawiona w Starym Kościele Parafialnym o godzinie 10.00, jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Po niej rozpocznie się Konferencja w Kinie Giewont przy ul. Kościuszki 4. Podczas której prelegenci przedstawią tematy łączące w sobie tradycję Górali Podhalańskich i wiarę katolicką.

PROGRAM KONFERENCJI:
godz. 10.00 – góralska Msza św. Stary Kościół Parafialny na Pęksowym Brzyzku

godz. 11.00 – 11.30 – uroczyste przejście uczestników Krupówkami do siedziby Związku Podhalan przy ul. Kościuszki

godz. 11.30 – rozpoczęcie konferencji: Andrzej Skupień prezes Związku Podhalan Oddział Zakopane, lek. Narcyz Sadłoń wiceprezes

godz. 12.00 – ks. dr Wojciech Sadłoń (Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego): WIARA GÓRALI PODHALAŃSKICH W STATYSTYKACH.

godz. 12.20 – prezentacja zdjęć Pawła Murzyna z wizyty Jana Pawła II na Podhalu 1997 (część 1)

godz. 12.25 – dr hab. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski): ŚW. JAN PAWEŁ II, FATIMA I PODHALE.

godz. 12.45 – prezentacja zdjęć Pawła Murzyna z wizyty Jana Pawła II na Podhalu 1997 (część 2)

godz. 12.50 – dr Ewa Kalus (Katolicki Uniwersytet Lubelski): GAZDOWSKI POCIOREK SPOD GIEWONTU. O FENOMENIE RELIGIJNOŚCI W REGIONALNEJ POEZJI PODHALAŃSKIEJ PO 1980 ROKU

godz. 13.10 – prezentacja zdjęć Pawła Murzyna z wizyty Jana Pawła II na Podhalu 1997 (część 3)

godz. 13.20 – Hołd Górali – film/nagranie spod Wielkiej Krokwi (gość honorowy Adam Bachleda-Curuś – wspomnienie o Ks. Mirosławie Drozdku, Maria Mateja-Torbiarz – historia tłumaczenia Pisma Świętego na gwarę górali podhalańskich)

godz. 13.40 – występ – śpiew regionalny

godz. 14.00 – zakończenie konferencji

Kino Giewont

Żyjemy w epoce multipleksów z kilkunastoma ekranami. Z jednej strony jest to wygoda, z drugiej – brak jakiegokolwiek uroku. Ten urok zachowało kino Giewont: z pozoru niewielkie, utrzymane stylistycznie w epoce początków kina w Europie. Idealne miejsce na romantyczną randkę, albo wypad z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Oczywiście ten urok nie przeczy nowoczesności: za wystrojem retro skrywają się nie tylko ambitne, niszowe tytuły, ale także najgłośniejsze nowości kinowe. I coś, co ma tylko kilka kin w Polsce: projektor wyświetlający filmy 4K, czyli rozdzielczości kilkukrotnie wyższej od full HD. Bez względu, czy jesteś więc zwolennikiem romantyzmu minionej epoki, czy miłośnikiem najnowocześniejszych technologii, u nas spędzisz niezapomniany wieczór pełen kinowych emocji.

Seans 2D / 4K
ulgowy: 15zł
normalny: 18zł
bilety grupowe (pow. 15 os.) 13zł/os

Seans 3D
ulgowy: 16zł
normalny: 19zł
bilety grupowe (pow. 15 os.) 14zł/os
okulary 3D na własność: 4zł

Więcej