Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Koncert w ramach Jesiennych Spotkań Muzycznych w 134. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego

Z recitalem wystąpi utalentowany młody pianista Krzysztof Książek, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa, półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie. W programie recitalu znajdą się utwory Fryderyka Chopina (Fantazja f-moll op. 49 i Sonata h-moll op. 58) oraz 4 Mazurki op. 50 Karola Szymanowskiego.

Spotkanie w muzyce obu kompozytorów nie jest przypadkowe: Chopin był dla Szymanowskiego niekwestionowanym autorytetem i wzorcem ponadczasowego piękna. Autor Harnasiów podkreślał, że polskość Chopinowskich dzieł nie podlega dyskusji: nie jest ona jednak czymś płytkim czy powierzchownym, lecz niesie z sobą wartości głębokie. Takie, które każdy twórca powinien odczytać i zrozumieć.

Krzysztof Książek ur. 1992 r. w Krakowie. Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie. W latach 2005-2016 kształcił się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie, a następnie Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom licencjacki). W 2016 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza po generalnym remoncie przeprowadzonym w ramach projektu „Muzyka pod Tatrami”. Jedyne na świecie muzeum biograficzne największego po Fryderyku Chopinie polskiego kompozytora mieści się w zabytkowej willi w stylu zakopiańskim z 1890 roku, w której Szymanowski mieszkał w latach 1930-1936. Ekspozycja składająca się z pamiątek po kompozytorze, wzbogacona została w multimedia, takie jak interaktywne mapy, filmy biograficzne, miejsce do odsłuchiwania muzyki, które spełniają oczekiwania współczesnego odbiorcy. Atma zaprasza na koncerty, wykłady oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 17.00.

Kontakt: tel. 1820 13 493

Więcej