Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego: Taka piosenka, taka ballada

W programie wieczoru znajdują się piosenki powstałe w wyniku współpracy Wojciecha Młynarskiego z wybitnymi kompozytorami m.in Jerzym Derflem, Januszem Sentem, Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem, Krzysztofem Komedą. Usłyszymy między innymi “Róbmy swoje”, “W co się bawić”, “Przedostatni Walc”, “Kołysankę Rosemary” do muzyki Komedy czy “Tak jak malował Pan Chagall”. To kolejny program Agnieszki Grochowicz, której akompaniują znakomici muzycy krakowscy mający na koncie współpracę z czołowymi formacjami muzyki jazzowej i rozrywkowej w Polsce.

Agnieszka Grochowicz – jedna z czołowych krakowskich wokalistek i autorek tekstów piosenek współpracująca z czołówką kompozytorów piosenki (Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki, Ewa Kornecka, Jerzy Derfel, Janusz Grzywacz, Mirosław Czyżykiewicz, Hadrian Tabęcki). Uczestniczka prestiżowych imprez kulturalnych w Krakowie – .m.in miejskich- Nocy Jazzu, Noc Poezji, a także dprocznych “Koncertów dla Piotra S.” Piwnicy pod Baranami. Współpracowała z Teatrem Loch Camelot i Piwnicą pod Baranami.Koncertuje na licznych scenach w całej Polsce (m.in Piwnica pod Baranami, Radio Kraków, Teatr Loch Camelot,
toruński Dwór Artusa, Filharmonia Opolska, krakowski Teatr im. JSłowackiego, Teatr Muzyczny w Toruniu, oraz liczne ośrodki kulturalne na terenie całej Polski.

Antoni Dębski – wybitny krakowski basista jazzowy, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej znany ze współpracy z czołówką polskich muzyków jazzowych – Jarosławem Śmietaną, Janem Ptaszynem Wróblewskim,Wojciechem Karolakiem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Zauchą, Grażyną Łobaszewską,a także Johnem Abercrombie, Artem Farmerem, Eddie Hendersonem, Karen Edwards. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Pedagog w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Uczestnik licznych międzynarodowych festiwali jazzowych. Producent w Cracovia Music Agency organizującej Letni Jazzowy Festiwal w Piwnicy pod Baranami.Współpracuje także z jednym z najciekawszych krakowskich zespołów alternatywnych ostatnich lat – WU HAE.

Adam Niedzielin – jeden z czołowych polskich pianistów.Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie fortepianu. Współpracował z artystami i formacjami różnych gatunków, wśród nich:Zbigniew Wodecki, Anna Treter, Grupa pod Budą,Marek Bałata,Mariusz Lubomski, Big Band Zygmunta Kukli, Tilt, Formacja Nieżywych Schabuff,Chłopcy z Placu Broni, Wawele, Pudelsi, Bluesmobile.Dwukrotny laureat festiwalu Jazz Juniors.W 1992 r. zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Prowadzi działalność edukacyjną, ucząc w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki
 Rozrywkowej. Jest cenionym muzykiem sesyjnym i studyjnym. W ostatnim czasie realizuje własne pomysły
 muzyczne jak pop-soulowa grupa Indigo, oraz smooth-jazzowy zespół Kreszendo.


Marek Olma – znakomity perkusista, wibrafonista, edukator i muzyk sesyjny. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie perkusji Jana Pilcha, którą ukończył z wyróżnieniem. Ma na koncie współpracę z postaciami takimi jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta i grupa Anawa oraz zespół Pod Budą i Wawele. Grał również z cenionym skrzypkiem Vadimem Brodskim, Grzegorzem Turnau’em, Piotrem Rubikiem, Jackiem Królikiem, Haliną Młynkovą, Anną Serafińską, Krzysztofem Ścierańskim, Brathankami, Agnieszką Chrzanowską, Basią Stępniak- Wilk, , Jackiem Wójcickim, Markiem Bałatą, Anną Treter, grupą Groove Machine znanej wokalistki jazzowej, Anny Serafińskiej oraz zespołem Kreszendo.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej