Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Koncert: Nigel Kennedy

Nigel Kennedy pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach: jego matka była nauczycielką gry na fortepianie, ojciec wiolonczelistą orkiestry królewskiej. Jako sześciolatek został przedstawiony Yehudi Menuhinowi, który przyjął go do swojej szkoły muzycznych talentów (Menuhin School). W wieku 14 lat poznał skrzypka jazzowego Stephane’a Grappellego, z którym zagrał na zaimprowizowanym koncercie. Docenił on talent Nigela i zaproponował wspólne występy w klubach londyńskiego Soho.

Grę na skrzypcach doskonalił podczas studiów pod kierunkiem Dorothy DeLay w Juilliard School of Music w Nowym Jorku.Początkiem jego światowej kariery był występ w 1977 w London Royal Festival Hall, podczas którego wykonał Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna-Bartholdy z towarzyszeniem Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Riccardo Mutiego. W 1980 zadebiutował z orkiestrą Filharmoników Berlińskich, a w 1987 zagrał po raz pierwszy z Filharmonikami Nowojorskimi.

Od tamtej pory Nigel Kennedy odbył wiele międzynarodowych tournées, m.in. po Austrii, Danii, Niemczech, Irlandii, Polsce, Włoszech, Norwegii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Dalekim Wschodzie, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Występował z najlepszymi światowymi orkiestrami i dyrygentami, pojawiał się na najważniejszych festiwalach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

Muzyczna Owczarnia

Klub muzyczny w centrum Pienin.

Więcej