Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Koncert “Jacek Dewódzki the best of”

Jacek Dewódzki jest świetnie znany miłośnikom zespołu Dżem, którego był wokalistą. Obecnie to lider zespołów Revolucja i Kontraband, laureat tegorocznej potrójnej platynowej płyty oraz nagrody polskiej branży fonograficznej Złoty Fryderyk 2017.

Do Dżemu trafił praktycznie przez przypadek. Gdy do wysłania zgłoszenia na konkurs na nowego wokalistę Dżemu w maju 1994 namówiła go żona, sam nie zdawał sobie sprawy z wagi przedsięwzięcia. Wcześniej specjalnie nie interesował się zespołem – znał jedynie kilka największych hitów. Na konkurs nadchodziły dziesiątki mało atrakcyjnych nagrań. Jego kasetę przesłuchano jako jedną z ostatnich i przyszli koledzy dostrzegli w nim polskiego Joe Cockera. Podczas koncertu w Zakopanem usłyszymy największe przeboje zespołu Dżem oraz rockowe i bluesowe hity. Jackowi Dewódzkiemu towarzyszył będzie znakomity gitarzysta rockowy – Andrzej Paprot.

Bilety: 30 zł do nabycia w Willi Kmicic, tel. 798 082 274

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej