Koncert: Dolce Vita – Debora Ranieri

W tym wyjątkowym koncercie usłyszycie Państwo największe przeboje włoskiej muzyki rozrywkowej, włoskie hity wszech czasów, piosenki znane i lubiane, jak na przykład: „Volare”, „Azzuro”, „Quando Quando”, „Che sara”, „Felicita” i wiele innych…

Największe włoskie szlagiery – oraz piosenki i pieśni nieco mniej znane – zaśpiewa Gwiazda Teatru VIS A VIS, rodowita Włoszka, artystka sceny i estrady, charyzmatyczna DEBORA RANIERI.

DEBORA RANIERI urodziła się w 1986 r. w Cuneo, w północnej Italii. Pasję muzyczną przejawiała już od wczesnych lat młodzieńczych, chociaż jest córką właścicieli restauracji – którzy zawsze wspierali jej aspiracje . Od 1999 do 2004 r. uczęszczała na zajęcia wokalne prowadzone przez turyńskiego jazzmana Roberto Demo w szkole muzycznej w rodzinnym Cuneo. Jeszcze jako uczennica, a później studentka, występowała z niektórymi zespołami, grając na scenach klubowych.
W 2004 roku zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Voce di Calabria”. W 2005 roku otrzymała nagrodę na prestiżowym festiwalu Sanremo Rock w Ravennie w kategorii piosenkarz – kompozytor tekstów. Na przełomie 2007/2008 roku, dzięki międzynarodowemu programowi wymiany studentów Erasmus, po raz pierwszy mogła podziwiać uroki Krakowa. Zafascynowana polską kulturą, zaraz po ukończeniu studiów zdecydowała się przenieść do Polski.
Tutaj w 2013 roku wzięła udział w polskiej edycji programu „Mam Talent”.

W ostatnich latach zbliżyła się do muzyki retro, swingowej oraz jazzowej.
Od 2015 roku bierze udział wielu imprezach i festiwalach muzycznych przede wszystkim w Krakowie: w Teatrze Bagatela i w Teatrze Ludowym oraz jako gość znakomitej primadonny opery krakowskiej Krystyny Tyburowskiej, a także na kameralnych recitalach w języku włoskim i angielskim w krakowskich kawiarniach artystycznych.
Współpracuje z orkiestrą swingową Big Band Krak, z Orkiestrą Obligato oraz na zaproszenie Bartłomieja Piotrowskiego z Teatrem VIS A VIS.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu