Koncert dla Mieczysława Święcickiego

W Kawiarnii Kmicic wystąpią artyści i przyjaciele kabaretu „Piwnica pod Baranami”. Koncert poświęcony będzie pamięci Mieczysława Święcickiego, współzałożyciela tej najsłynniejszej sceny kabaretowej w Polsce.

W specjalnym programie znajdą się najsłynniejsze piosenki „Księcia Nastroju”, przeplatane wspomnieniami i anegdotami. A będzie o czym opowiadać, bo Mieczysław Święcicki zawsze był niezwykle barwną postacią. Jeszcze w latach 50. chodził po Krakowie w japońskim kimonie czy białym garniturze z obowiązkowymi szalami na szyi. Publiczność kochała go jednak przede wszystkim za niepowtarzalne wykonania rosyjskich i cygańskich romansów. „Piwnica pod Baranami miała dwie wielkie indywidualności: Ewę Demarczyk i Mieczysława Święcickiego. Kiedy śpiewała ta pierwsza, dusza drgała. Potem na scenie pojawiał się Mietek ze swoimi balladami, jak Madame Irene Wertyńskiego. Jakoś się człowiek ukoił przy jego śpiewie. Uspokoiła się dusza” – tuż po śmierci Święcickiego w lutym tego roku mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Konstanty Węgrzyn, współzałożyciel Cricoteki i wieloletni przyjaciel Mieczysława Święcickiego.

Na koncercie w Kawiarni Kmicic wstąpią: Rafał Jędrzejczyk, Anna Cisak, Paweł Pierzchała (piano), Michał Chytrzyński (skrzypce), Jarek Meus (gitara), Jarek Wilkosz (kontrabas) oraz Kamil Błoniarz (akordeon).

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety do nabycia w Willi Kmicic, ul. Staszica 11a

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej