Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Koncert: Chanson Paris – najpiękniejsze piosenki Edith Piaf

„Chanson Paris” jest jak zaczarowany wehikuł, który zabiera słuchaczy w podróż nie tylko w czasie, ale też przestrzeni.

Dzięki hipnotyzującemu głosowi i charyzmie wokalistki Marty Baszyńskiej-Wilk poczujemy niepowtarzalny klimat paryskich klubów z pierwszej połowy XX wieku. Usłyszymy najpiękniejsze piosenki zjawiskowej Edith Piaf, uzupełnione o zmysłową poezję Jacquesa Preverta. W programie pojawiają się także utwory Ewy Demarczyk oraz wiersze Haliny Poświatowskiej w zaskakującej i urzekającej interpretacji.

Ewa Baszyńska-Wilk to uznana artystka scen muzycznych, która po wieloletnim pobycie we Francji powróciła na rodzime estrady, wnosząc na nie swoją pasję do kraju nad Sekwaną. Jej recital dyplomowy „La vie en rose” miał swoją premierę w kultowej Piwnicy pod Baranami i zgromadził rzesze wielbicieli piosenek boskiej Edith.

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej