Koncert: Aniołowo koło Darwinowa – Basia Stępniak-Wilk

Pół żartem, pół serio o stworzeniu świata, aniołach, Darwinie i słabościach ludzkiej silnej woli 26 stycznia w zakopiańskiej Kawiarni Kmicic zaśpiewają Basia Stępniak-Wilk, Marek Bartkowicz i Andrzej Ozga.

 

Wykonawcy to wielokrotnie nagradzani śpiewający autorzy, laureaci m.in. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie i Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Basia Stępniak-Wilk ceniona jest zarówno w świecie piosenki popularnej, jak i tej niszowej, kojarzonej z nastrojową, poetycką Krainą Łagodności. Jej piosenki, m.in. „Bombonierka”, którą wykonywała w duecie z Grzegorzem Turnauem czy „Słodka chwila zmian” gościły na najwyższych pozycjach na listach przebojów radiowej Trójki i wielu innych rozgłośni. Pierwsze szlify zdobywała w Piwnicy pod Baranami i krakowskim kabarecie Loch Camelot, z którym do dziś jest związana. Jej występy to zatem nie tylko liryczne zamyślenia, ale i spora dawka humoru.

 

Na liryczno-kabaretowym spotkaniu w Aniołowie koło Darwinowa chwile refleksji przeplatane będą inteligentnym żartem. Na koncercie, oprócz autorskich piosenek wykonawców, zabrzmią też teksty trojga bardów: Włodzimierza Wysockiego, Jaromira Hohavicy i Andrzeja Waligórskiego.

 

Wystąpią: Basia Stępniak-Wilk, Marek Bartkowicz, Andrzej Ozga. Przy fortepianie będzie Jasiek Kusek.

 

Bilety do nabycia w Willi Kmicic, ul. Staszica 11a

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej