Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Kobiety na winylach

„Kobiety na winylach”

Spotkanie poprowadzi Bartek Hełmecki

Zapraszamy serdecznie na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 8 marca w czwartek o godzinie 19. Nie może być inaczej, skoro nasze kolejne spotkanie odbędzie się w Dzień Kobiet to oczywiście rządzić będą Panie. Wspaniałe artystki, charyzmatyczne osobowości, piękne kobiety. Czym byłaby muzyka bez ich udziału ? Smutnym i brzydkim królestwem facetów ? O nie, na szczęście to tylko koszmarny sen. “Winylowy wieczór” poprowadzi tym razem Bartek Hełmecki. który wymyślił nazwę i formułę najbliższego spotkania i tak opowiedział nam o sobie i swojej pasji:

“Jestem melomanem. Przygodę z muzyką na poważnie rozpocząłem w wieku 8 lat, w letni sobotni wieczór, słuchając w pomarańczowym Fiacie 126p, listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia od 20 notowania i przez te lata uzbierała mi się dość poważna kolekcja muzyki na różnych nośnikach. “Kobiety na winylach” będzie to muzyczna podróż przez różne epoki i gatunki w towarzystwie pięknych, zmysłowych i wyjątkowych kobiecych głosów. Usłyszymy między innymi; Björk, Nico, Loulou Ghelichakhani, Amy Winehouse, Florence, Racquel Jones, Sade, Mirę Kubasińską, Małgorzatę Ostrowską oraz Marlenę Dietrich.”

Już prawie od roku w kawiarni La Mano odbywają się ciekawe spotkania melomanów. W ubiegłym roku odbywały się nieregularnie, jednak właścicielka kawiarni, Pani Kasia Bilska zdecydowała o wprowadzeniu tych wydarzeń na stałe do kalendarza La Mano. Od stycznia 2018 odbywają się regularnie raz w miesiącu przez cały rok.
Formuła tych wydarzeń to spotkania miłośników muzyki, melomanów, którzy kolekcjonują płyty gramofonowe, popularnie zwane “winylami”, od nazwy sztucznego tworzywa, z którego są wytwarzane. Każde z tych spotkań prowadzi osoba, która ma ochotę podzielić sie swoją pasją i wspólnie wysłuchać ulubionej muzyki, opowiadając o utworach i artystach ich wykonujących, ale nierzadko także o osobistych przeżyciach związanych ze swoim muzycznym hobby.

Praktycznie od samego początku istnienia kawiarni La Mano znajdował się tam gramofon i kilka płyt właścicielki, jednak dopiero wizyta Pana Tomasza Sztencla i Jego rozmowa z właścicielką sprawiła, że w głowach obu narodził się pomysł “winylowych wieczorów”. Dotychczas odbyło się siedem spotkań, które poprowadzili kolejno Tomek Sztencel, Grzegorz Werner, Kasia Bilska, Andrzej Kawecki, Wojtek Wartak, Mateusz Śmiech oraz Grzegorz Walczewski. Podczas tych spotkań słuchaliśmy wielu gatunków muzyki, od klasyki poprzez muzykę filmową, folkową, country, bluesa, jazz, aż do muzyki rockowej i rozrywkowej.

Spotkania są oczywiście otwarte dla wszystkich, którzy kochają muzykę, bez względu na to jakiego jej gatunku słuchają na co dzień. Każdy kto miałby ochotę zaprezentować swoje winylowe zdobycze będzie mile widziany w roli prowadzącego .W ten sposób kawiarnia La Mano stała się “muzyczną przystanią” zapraszając na wyjątkowe, nigdzie indziej nie organizowane na Podhalu wydarzenia. Od kilku lat wyraźnie widać renesans popularności płyt winylowych. W sklepach płytowych (ale nie tylko !) pojawia się coraz więcej nowych tytułów, jak również mnóstwo reedycji klasycznych albumów wielu gatunków muzyki. Wróciły również giełdy płytowe, na których można nabyć czy wymienić stare i nowe płyty. Moda na “winyle” trwa w najlepsze i ogromnie cieszy fakt, że zwłaszcza młodzi słuchacze odkryli na nowo magię “czarnej płyty”.

Kawiarnia La Mano

LA MANO to kawiarnia połączona ze sklepem. Pracownia kawy, ale nie tylko kawy… Klienci to osoby aktywne, związane z górami, nierzadko uprawiające sport, które mimo wielu zajęć cenią sobie spokój jaki można znaleść w kawiarni oddalonej o 200 m od Krupówek.

Oferowana tu kawa, to coś dla prawdziwych smakoszy. Przygotowana z największą starannością, na życzenie parzona alternatywnymi metodami (drip, aeropress, chemex). A do tego zdrowe, domowe lokalne przekąski słodkie i słone.

Więcej