Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Kino, Którego Szukasz: „Obywatelka Jane. Walka o miasto”

„Kino, którego szukasz” to cykl jednorazowych pokazów filmów wybranych przez Elę Krzemińską-Owczarz – zakopiańską projektantkę mody, miłośniczkę kinematografii i stałą bywalczynię festiwali filmowych. Każdą projekcję poprzedza wprowadzenie do tematyki poruszanej w filmie. To wyjątkowa szansa obejrzenia produkcji, które często trudno zobaczyć – szczególnie na dużym ekranie.

Kino, Którego Szukasz: „Obywatelka Jane. Walka o miasto”
Film biograficzny, reż. Matt Tyrnauer (USA, 2016)

Ten film powininen obejrzeć każdy zainteresowany urbanistyką. To temat aktualny także w Zakopanem, gdzie trwają debaty nad rozbudową tkanki miejskiej. Gościem specjalnym pokazu będzie Grzegorz Piątek z Fundacji „Centrum Architektury”.

Film „Obywatelka Jane. Walka o miasto” to produkcja biograficzna, a przy okazji klasyczny przykład walki Dawida z Goliatem. Opowiada historię życia dziennikarki i aktywistki Jane Jacobs. W 1961 roku opublikowała ona książkę „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”, w której podważa założenia modernistycznej myśli planistycznej i procesów odnowy miejskiej, które kształtowały miasta Ameryki Północnej w okresie od końca lat 40. do początku lat 70. XX wieku. W walce o zatrzymanie przebudowy dzielnic Nowego Jorku stanęła naprzeciw Roberta Mosesa – wpływowego urbanisty, odpowiedzialnego za spektakularne projekty. To za sprawą oddolnych ruchów społecznych zainicjowanych przez Jacobs, wiele z nich nie zostało zrealizowanych. Jej zadanie było tym trudniejsze, że jako kobieta, była w owych czasach dyskredytowana.

  • 14 czerwca 2018
  • 17:00 - 21:00