Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Kino, którego szukasz: Maudie

Kino, którego szukasz: Maudie
Reżyseria: Aisling Walsh
7 grudnia, Kino Sokół, ul. Orkana 2

Malarka Maud Lewis jest uważana za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Filmowa historia jej romansu oraz pasji do tworzenia obrazów ujęła publiczność na całym świecie. Pod Tatrami produkcję zobaczymy dzięki serii „Kino, którego szukasz”.

Osadzony w kanadyjskiej Nowej Szkocji film Aisling Walsh to niezwykły romans, w którym samotnik o imieniu Everett (Ethan Hawke) proponuje kruchej, ale zdeterminowanej Maudie (Sally Hawkins), żeby była jego gospodynią domową. Choć cierpi Ona z powodu wrodzonej choroby, jest pełna energii. Chce być niezależna, żyć z dala od nadopiekuńczej rodziny – i przede wszystkim pragnie z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy. Pierwowzorem głównej postaci była Maud Lewis (1903-1970): malarka-amatorka słynąca z barwnych pejzaży, bohaterka kilku dokumentów i książek, dzisiaj uważana za jednego z najważniejszych kanadyjskich artystów ludowych.

W prostocie malarstwa Maud Lewis jest skryta wyjątkowość. Obrazy przywołujące na myśl twórczość polskiego Nikifora Krynickiego prezentują proste codzienne sceny, które urzekają i pozwalają na podróż śladami wyobraźni autorki. Barwna forma i feeria kolorów ciekawią szczególnie w kontekście jej życia, które nie należało do najlżejszych. Od urodzenia cierpiała na reumatoidalne zapalenie stawów, które utrudniało jej realizowanie największej życiowej pasji – malowania obrazów. Prace tworzyła z wysiłkiem, podtrzymując jedną rękę drugą, często korzystając z farby zdrapanej z rybackich łodzi lub desek. W efekcie powstawały urokliwie infantylne dzieła, które do dziś pozwalają spojrzeć na świat oczami Maud. Jej optymizm i pogoda duch przez obrazy do dziś inspirują, a często także podnoszą na duchu.

Kino Sokół

Jedyne kino 3D w Zakopanem

Ceny biletów:
seanse tradycyjne, analogowe, cyfrowe 2D
bilet normalny 18zł
bilet ulgowy 14zł
bilety grupowe (pow. 15 os.) 12zł/os

seanse cyfrowe 3D
bilet normalny 20zł
bilet ulgowy 15zł
bilety grupowe (pow. 15 os.) 13zł/os
bilety ulgowe wyłącznie na podstawie legitymacji
uczniowie do lat 18, studenci do lat 26, seniorzy powyżej lat 60

Więcej