Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Kino górskie w Muzeum Tatrzańskim: Sati

Pięć lat po tragicznej śmierci Piotra Morawskiego, wybitnego polskiego himalaisty, przestawiono publiczności 62. edycji Trento Film Festival dokument „Sati”, w którym Olga Morawska wspomina wspólne życie z mężem, który całkowicie oddał się swojej pasji.

Film powstał z materiałów archiwalnych. Autorem scenariusza i reżyserem jest Bartek Świderski. Autorem zdjęć Dariusz Załuski. Z jeden strony pokazane zostały nagrania z wypraw Piotra Morawskiego na Ama Dablam i Annapurnę w 2008 roku, z drugiej – monologi wdowy, Olgi Morawskiej, zarejestrowane kilka tygodni po śmierci jej męża.

Dokument niesie silny ładunek emocjonalny, zestawiając ze sobą dwa kontrastujące światy. Widzowie poznają świat Piotra i jego ogromnej pasji, determinacji i poczucia spełnienia, wypływających ze spotkania z górą oraz mają okazję zobaczyć drugą stronę medalu. W opowieści Olgi Morawskiej cierpienie żony po utracie męża, gniew, rozpacz, złość są wręcz namacalne, a tytułowy, hinduski rytuał „sati” polegający na spaleniu wdowy na stosie pogrzebowym męża, jawi się jako nieosiągalne wytchnienie.

Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior to artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta związany z Podhalem. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, według wielu prekursor światowego pop-artu. W grudniu 2013 Muzeum Tatrzańskie zakończyło modernizację budynku galerii. W nowo otwartych przestrzeniach zobaczyć można nieprezentowane do tej pory prace, notatki, dzienniki Władysława Hasiora oraz jego bogaty księgozbiór. Galeria Władysława Hasiora działa od lutego 1985 roku. Budynek dawnej leżakowni Sanatorium Warszawianka pomieścił ekspozycję prac, a także mieszkanie i pracownię dla artysty. Hasior mówił: „Ta placówka, zdaje mi się, wreszcie skończy nieproduktywne, mało ambitne w naszym zakopiańskim środowisku wspomnienia o byłych tradycjach Zakopanego w dziedzinie kultury. Po prostu ta placówka powinna nowe tradycje stwarzać”.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w niedzielę w godz. od 9.00 do 15.00.

Więcej