Kasprowy Speed Ski – próba pobicia rekordu prędkości zjazdu na nartach

180 km/h – taką prędkość musi przekroczyć Dariusz Duda, by pobić rekord prędkości zjazdu na nartach w Tatrach. Już 18 marca zmierzy się ze „Świętą górą narciarzy”, czyli z Kasprowym Wierchem. Jego spektakularnej próbie na Trasie Goryczkowej będą towarzyszyły zawody dla amatorów.

Aktualny rekord Polski liczy sobie niemal 4 dekady i należy do Jacka Niklińskiego. W 1979 r. rozpędził się on do 180 km/h., tym samym zapisując się na kartach historii polskiego narciarstwa. Być może już 18 marca dołączy do niego kolejny śmiałek.

Dariusz Duda to doświadczony zawodnik w dziedzinie brawurowych, efektownych zjazdów z najbardziej wymagających stoków w kraju. Jest dwukrotnym medalistą RedBull „Zjazd na Krechę”, wielokrotnym uczestnikiem Pucharu Świata w narciarstwie szybkim Speed Masters, a także rekordzistą Polski w kategorii Speed Downhill. Jego dotychczasowy rekord prędkości, osiągnięty podczas zjazdów innych niż Kasprowy Speed Ski, to ponad 192 km/h.

Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch to jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Droga na szczyt Kasprowego Wierchu liczy 4291,59 metrów, ale dzięki nam trwa zaledwie kilkanaście minut – wagoniki przewożą jednorazowo nawet 60 osób zimą, latem 32 osoby!

Podróż ponad tatrzańskimi dolinami obfituje we wspaniałe widoki i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Górna stacja kolejki jest położona na wysokości 1959 m.n.p.m (zaledwie 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu) i wraz z Obserwatorium Meteorologicznym stanowi parę najwyżej położonych budynków w Polsce.

Więcej