Grand Prix w skokach narciarskich

Letnie skoki narciarskie to emocje porównywalne ze słynnymi zimowymi konkursami. Na Wielkiej Krokwi zobaczymy najlepszych skoczków narciarskich świata, a o zwycięstwo w konkursie drużynowym i indywidualnym walczyć będą m.in. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła.

Letnie Grand Prix wraca do Zakopanego po 8 latach przerwy. Ciekawie zapowiada się już piątkowa seria kwalifikacyjna. Zgodnie z nowymi przepisami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej Grand Prix nie ma już zagwarantowanego udziału w konkursie i o prawo startu walczyć musi w kwalifikacjach.

Letni cykl zawodów w skokach narciarskich rozgrywany jest od 1994 r. Do Zakopanego po raz pierwszy zawitał 10 lat później, gdy Wielka Krokiew została pokryta igielitem, czyli specjalnym sztucznym tworzywem, które umożliwia jeżdżenie i skakanie na nartach bez śniegu. Zwyciężył wtedy Adam Małysz, który do dzisiaj jest niepokonanym multimedalistą klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix.

Tegoroczny cykl Grand Prix rozpoczął się 20 lipca w Wiśle, a zakończy 5 października w niemieckim Klingenthal. Na skoczków czeka 8 konkursów indywidualnych, 2 drużynowe i 1 mieszany.

 Program:

16 sierpnia (piątek)

15:00 oficjalny trening (2 serie)

16:30 kwalifikacje

 

17 sierpnia (sobota)

14:00 seria próbna

15:00 konkurs drużynowy

 

18 sierpnia (niedziela)

12:00 seria próbna

13:00 konkurs indywidualny

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew znajduje się na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego z ul. Bronisława Czecha (Zakopiańczyka, jednego z najwybitniejszych narciarzy okresu międzywojennego, trzykrotnego olimpijczyka – 1928, 1932, 1936, który zginął w Oświęcimiu).
Skocznia została zbudowana w 1925 roku, wg. projektu Karola Stryjeńskiego. Pierwszy rekord skoczni ustanowił podczas konkursu inauguracyjnego w marcu 1925 roku Stanisław Gąsienica-Sieczka, skacząc na odległość 36m. Aktualny rekord wynosi 141,5 metra i został ustanowiony przez Kamila Stocha podczas Mistrzostw Polski 24Marca 2015 roku (dwa dni po 90tych urodzinach skoczni).
W 1989 roku Wielkiej Krokwi nadano imię Stanisława Marusarza, zmarłego w 1993 roku wybitnego sportowca, który wielokrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata startując w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej (skoki plus biegi narciarskie).
Wielką atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest wyjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi. Rzut oka znad rozbiegu pozwoli nam wyobrazić sobie co czują przed skokiem zawodnicy siedzący na belce startowej (np. podczas zawodów Pucharu Świata). Przy górnej stacji wyciągu znajduje się przyjemna kawiarenka, oferująca ciepłe i zimne napoje oraz domowe ciasto, prosto z blachy.
Kolej krzesełkowa czynna jest codziennie, od godziny 9.00 do 17.00 / 18.00 / 20.00 (najdłużej w miesiącach letnich).

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu