Gala Mozartowska

Olga Pasiecznik, Robert Gierlach, Michał Klauza i Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pojawią się na jednej scenie, aby złożyć hołd twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta, najwybitniejszego w historii twórcy dzieł scenicznych, wokalnych, instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. Będzie to także zapowiedź  jubileuszowego, X Międzynarodowego Festiwalu „MUZYKA NA SZCZYTACH”.

W programie wieczoru usłyszeć będzie można nie tylko słynne arie i duety z oper wiedeńskiego mistrza, lecz także niektóre jego kompozycje instrumentalne. I tak w głównych bohaterów Czarodziejskiego fletu, Wesela Figara i Don Giovanniego wcielą się najwspanialsi polscy artyści występujący w znaczących (nie tylko europejskich) teatrach operowych, a towarzyszyć im będzie znana i oklaskiwana na całym świecie orkiestra pod dyrekcją jednego z najlepszych w kraju specjalistów do muzyki symfonicznej i operowej. Non più andrai, Là ci darem la mano czy Papagena! Weibchen! Täubchen! to tylko nieliczne kompozycje spośród tych, które będzie można podziwiać podczas zakopiańskiego wydarzenia.

Początek Gali Mozartowskiej 21 lipca, o godz. 19:00 w Kościele Św. Krzyża przy ul. Chałubińskiego 30.

Kościół Świętego Krzyża

Parafia Tatrzańska Świętego Krzyża w Zakopanem należy do Archidiecezji Krakowskiej. Została utworzona w 1985 roku. Kościół parafialny został wybudowany w latach 1983-1991, konserwowany w 1991 roku.

Parafia znajduje się w południowej części miasta, jej siedzibą jest usytuowany przy ulicy Zamoyskiego nowoczesny koścół Świętego Krzyża. Został on wybudowany według projektu arch. prof. Witolda Cęckiewicza, który także jest projektantem wnętrza świątyni. Duchowym patronem kościoła jest Św. Brat Albert którego figurę zdobiącą wnętrze kaplicy wyrzeźbił Antoni Grabowski.

Prace metaloplastyczne w kościele wykonał Władysław Gąsienica – Makowski. Witraże projektował Jerzy Skąpski, a wykonali w 1991 roku Anna i Ireneusz Zarzyccy.

Więcej