Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Flexistav – Bieg Granią Tatr

Bieg ma 70 km i 5000 m przewyższeń. Jest jednym z najtrudniejszych biegów ultra w Europie Wschodniej, dlatego cieszy się ogromną popularnością wśród sportowców amatorów lubiących stawiać sobie najwyższe poprzeczki, ale także wśród kibiców. Trasa biegnie min. przez Wołowiec, Ornak, Czerwone Wierchy i Krzyżne.

Trasa prowadzi szlakami turystycznymi polskich Tatr Zachodnich oraz Wysokich.
Trasa jest bardzo wymagająca technicznie: ekspozycja, dużo skał, luźnych kamieni, znaczne przewyższenia, zmienna pogoda.
Trasa zawodów będzie wyznakowana w miejscach skrzyżowania szlaków oraz w punktach newralgicznych. Do oznaczenia użyte są chorągiewki (trasery) koloru żółtego natomiast skrzyżowane czerwone chorągiewki oznaczają zakaz przejścia. Niezależnie od oznaczeń, każdy zawodnik podczas całego biegu zobowiązany jest do posiadania mapy, którą otrzyma w pakiecie startowym.
a) Dystans – około 70 km
b) Przewyższenia: około +5000 m/-4900m
c) Start: godz. 4.00
Na trasie znajdują się dwa punkty odżywcze (Schronisko na Hali Ornak i Schronisko Murowaniec) i punkt z wodą przy Wodogrzmotach Mickiewicza
Nie ma możliwości zostawienia swojego depozytu na punkty odżywcze. Jeden depozyt zostanie zawieziony na metę w Kuźnicach.

  • 19 sierpnia 2017 - 19 sierpnia 2017
  • 04:00 - 18:00

COS Zakopane

COS Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem pod tą nazwą funkcjonuje od 1969 roku, ale jego historia sięga lat przedwojennych. To tutaj jesienią 1927 roku powstało centrum kondycyjne przygotowujące polskich sportowców do Olimpiady Zimowej w Saint Moritz. Przed wojną obszar od Kuźnic poprzez Bogówkę po Wielką Krokiew został objęty projektem zagospodarowania pod nazwą: Park Turystyczno-Sportowy, który został włączony do planu regulacyjnego miasta Zakopane. Park powstał w 1923 roku, autorem był inżynier Karol Stryjeński.

W projekcie tym umieszczono budowę: boisk sportowych, pływalni,kortów tenisowych, amfiteatru,lodowiska oraz skocznię narciarską. Do budowy powołano „Towarzystwo Park Sportowy „. Grupą założycielską byli działacze najstarszego klubu narciarskiego w Polsce: SNPTT-1907 – Karol Stryjeński, Józef Oppenheim, Ignacy Bujak, Kazimierz Schiele. W 1926 r.spółka wybudowała m.in skocznię na Wielkiej Krokwi, na której do dziś odbywają się największe imprezy sportowe, w tym Puchar Świata w Skokach Narciarskich.

COS OPO w Zakopanem realizuje zadania publiczne, polegające na tworzeniu warunków dla szkolenia sportowego prowadzonego przez Polskie Związki Sportowe i inne podmioty działające w zakresie kultury fizycznej, poprzez bieżące utrzymanie i zarządzanie obiektami sportowymi Centralnego Ośrodka Sportu, które jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Więcej