Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Festyn Białczański – impreza plenerowa

34,5 godziny. Dokładnie tyle czasu potrwa w tym roku największa impreza na Podhalu, jaką jest Festyn Białczański. Każda z tych godzin będzie niezapomnianym czasem, spędzonym w najlepszym góralsko-ceperskim towarzystwie i przy dźwiękach najlepszej polskiej muzyki. Tegoroczna edycja imprezy obfituje w wyjątkowe atrakcje – czeka nas dokładnie 34,5 godzin zabawy na najwyższych i najprzyjemniejszych obrotach!

Spotykamy się w Białce już po raz 21, w tym po raz 12 na parkingu Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska. To właśnie tutaj, sierpniową porą, turyści i górale łączą się we wspólnych śpiewach, tańcach i zabawach. Nie inaczej będzie w tym roku – pierwszy weekend sierpnia upłynie nam pod znakiem rozrywki z najwyższej półki. A oto jak prezentuje się nasz festynowy rozkład jazdy:

SOBOTA

Atrakcje tegorocznego Festynu startują już w sobotni poranek, kiedy to zapaleni wędkarze, dosłownie i w przenośni, wezmą na muszkę Puchar Białki. Konkurencja w wędkarstwie muchowym to pierwszy punkt imprezy. Wędkarze staną do boju już po raz czwarty, a ich rywalizacja potrwa aż do 14.

Wybory Cepra i Ceperki Roku to nie jedyna atrakcja sobotniego świętowania. Tego dnia nie zabraknie również muzycznych atrakcji. Na scenie pojawią się:

zespół „Mali Białcanie”, którzy podzieli się z gośćmi swoją niespożytą, góralską energią,
Kamil Bednarek, dzięki któremu goście rozbujają się w rytmie reagge,
zespół Piersi, który z pewnością da widowni mocnego rockowego kopa,
zespół Sykowni, z którym goście będą bawić się do samego rana!
Dodatkowo, w sobotnią noc białczańskie niebo rozpromienieje, dzięki pokazom fajerwerków, które przed północą zostaną wystrzelone ze szczytu Kotelnicy. Mamy nadzieję, że będzie nas widać z samego Krakowa!

NIEDZIELA

Nie ma niedzieli bez Familiady, dlatego drugi dzień Festynu rozpoczniemy od rodzinnych zmagań w ramach Familiady ze zbójnikami. W zabawie wezmą udział rodziny, które zmierzą się ze sobą w następujących konkurencjach:

Moja-Twoja,
Labirynt Maryny,
Skoczek,
“Kosor”- próba Juhasicka na dojenie owiec,
Pucenie Łoscypka,
Zbójnicki Dart czyli cylowanie ciupagami do celu,
Ceprostrada – tor przeszkód,
Kręgle po góralsku,
Strzelanie z procy do celu.
Moc atrakcji czeka również na dzieci, dla których przygotowaliśmy wiele zabaw w ramach programu animacyjnego „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Zawody w przeciąganiu liną, puszczanie dużych baniek mydlanych, malowanie farbkami buziek i przedstawienia teatralne to tylko niektóre z atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych.

W programie niedzielnego świętowania nie mogło zabraknąć ducha sportowej rywalizacji. O 13 do boju włączą się Oldboysi z Watry Kotelnica, którzy dadzą popis swoich piłkarskich umiejętności w towarzyskim meczu z drużyną Wisłoka Dębica. Swoją tężyznę prezentować nam będą również góralscy kawalerowie, którzy przystąpią do rywalizacji o tytuł Harnasia Roku. Kandydaci umilą gościom czas swoim śpiewem, tańcem i prezentowaniem swojej sprawności fizycznej.

Każda godzina XXI Festynu Białczańskiego zapowiada się znakomicie! Do udziału w imprezie zapraszamy wszystkich turystów i górali, którzy pierwszy weekend sierpnia zamierzają spędzić w Białce Tatrzańskiej. Gwarantujemy wspaniałą zabawę i naładowanie akumulatorów pozytywną energią zupełnie ZA DARMO! Do zobaczenia!

Białka Tatrzańska

Historia Białki Tatrzańskiej sięga XVII wieku, kiedy to za panowania Władysława IV Wazy założono ją najprawdopodobniej w latach 1616-1618.
Pierwotnie do wsi należały także rozległe tereny leśne, m.in. w okolicy Morskiego Oka oraz Wołoszyna. Poza gospodarką rolną, mieszkańcy zajmowali się pasterstwem, a w XVIII-XIX wieku zasłynęli jako wytrawni kuśnierze, którzy produkowali dla potrzeb Podhalan i mieszkańców sąsiedniego Spisza słynne kredowane, białczańskie kożuchy.

Pierwotna nazwa brzmiała „Nowa Białka” – stąd nazwisko Nowobielski (obecnie Nowobilski) wyodrębnione z rodu Budzów alias Rusinów, najprawdopodobniej założycieli wioski (tezę taką przyjmują autorzy „Genealogii Rodów Sołtysich na Podhalu”). Dziś to ośrodek sportów zimowych, kąpielisko geotermalne oraz kolebka żywej kultury góralskiej.

Więcej