Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

Dzień Sybiraka

Nieszczęście najczęściej zaczynało się w nocy. Nagle rozlegało się walenie do drzwi przez radzieckich żołnierzy. Domownicy dostawali godzinę na spakowanie. Mogli wziąć tylko tyle, ile zmieściło się im w rękach i wyruszali w kilkutygodniową podróż bydlęcymi wagonami w głąb ZSRR. „Lodowe piekło” i „więzienie bez krat” – tak zesłańcy nazwali Sybir.

Choć Polacy po raz pierwszy zostali zesłani na Syberię w 1 połowie XVII wieku, a później regularnie trafiali tam po klęskach kolejnych powstań narodowych, to właśnie w czasie II wojny światowej nastąpiło apogeum zsyłek na mroźne i dzikie pustkowia. Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września, w rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Główne obchody połączone ze zjazdem Sybiraków z całego świata odbywają się w Szymbarku na Kaszubach. Wielu z nich w momencie zsyłki miało raptem kilka lat i to oni przechowali te piekielne wspomnienia. Dzień pamięci o Sybirakach odbywa się także w Zakopanem.

PROGRAM

16 września (niedziela) godz. 20.00,
Sanktuarium Św. Rodziny,
ul. Krupówki 1a
„Różaniec sybiracki” – koncert poświęcony Zesłańcom z udziałem solistki Teatru Roma w Warszawie Barbary Giewont (wokal), solisty Opery Krakowskiej Jacka Ozimkowskiego (bas-baryton) i Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod batutą Agnieszki Kreiner. W programie utwory Chopina, Moniuszki, Borodina, Szymanowskiego, Dvořáka oraz „Modlitwa” Okudżawy, „Walc syberyjski” z filmu „Doktor Żywago”, „Bajkał”, „Syberiada” i „Marsz Sybiraków”. Fragmenty dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Fiodora Dostojewskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Kazimierza Wierzyńskiego i Mariana Jonkajtisa recytuje Krzysztof Najbor.

17 września (poniedziałek) godz. 11.00,
Stary Kościółek pw. Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Kościeliska 4
Msza Święta w intencji Sybiraków

godz. 12.00, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, ul. Kościeliska
Złożenie kwiatów na symbolicznym Grobie Sybiraków