Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

50. Jubileuszowe Sabałowe Bajania

Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” . Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych to impreza, której tradycja trwa już od pół wieku i nieprzerwanie cieszy się wielkim powodzeniem zarówno wśród gości, jak i mieszkańców Podhala. Początkowo był to jedynie konkurs gawędziarzy, jednak z czasem przeistoczył się w pełnokrwisty festiwal żywego folkloru podhalańskiego. Barwne opowieści, konkursowe zmagania śpiewaków, instrumentalistów i „pytacy”, liczne koncerty, wystawa poświęcona Janowi Krzeptowskiemu – Sabale, kiermasz rzemiosła i sztuki ludowej, czy zajęcia plastyczne dla dzieci – tych wszystkich atrakcji nie zabraknie podczas 50. Jubileuszowych Sabałowych Bajań.

Najbardziej wyczekiwanym elementem Festiwalu jest zawsze pełna niespodzianek i owiana aurą tajemniczości „Sabałowa Noc” – w tym roku przypada ona 14 sierpnia. Ten wieczór ma atmosferę mistycznej ceremonii, podczas której odbywa się pasowanie na Zbójnika, nadanie honorowego tytułu Wiyrchowej Orlicy i rozpalenie góralskiej watry. Całość wieńczy spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Program

10 sierpnia

11.00 Paradny przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską (z pod stacji narciarskiej RUSIŃ-ski do Domu Ludowego)
12.30 Oficjalne otwarcie imprezy. Prezentacja muzyk. Występy zespołów regionalnych
17.00 Jubileuszowe Posiady Bajaniowe
20.00 Koncert zespołu Krywań
21.30 Bukowiańskie posiady na folkowo z zespołem Śtadraj banda (scena przed Domem Ludowym)

11 sierpnia 

10.00 Przesłuchania konkursowe
15.00 Przesłuchania konkursowe
20.00 Koncert zespołu Megitza Trio
21.30 Bukowiańskie posiady na folkowo z zespołem Śtadraj banda (scena przed Domem Ludowym).

12 sierpnia 

10.00 Przesłuchania konkursowe
15.00 Przesłuchania konkursowe
20.00 Na wesoło i folkowo z kabaretem Truteń (scena przed Domem Ludowym)
21.30 Bukowiańskie posiady na folkowo z zespołem Truteń i przyjaciele (scena przed Domem Ludowym).

13 sierpnia 

10.00 Przesłuchania konkursowe
14.00 Degustacja potraw regionalnych
16.00 Koncert zespołu Janosik Partizánske (przed Domem Ludowym).

Scena plenerowa – teren pod bukowiańskimi termami

18.00  Koncert zespołu „RZOZ”
19.00 Koncert zespołów z gminy Bukowina Tatrzańska – „Śpiywanie i granie to uciecha świata”
20.00 Sabałowa noc. Ceremonia pasowania na Zbójnika, nadanie honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy; rozpalenie watry, pokaz sztucznych ogni
22.00 Koncert zespołu Golec uOrkiestra
23.00 Zabawa ludowa z zespołem Baciary

14 sierpnia 

13.00  Konferencja prasowa
14.00 Oficjalne ogłoszenie wyników 50. Sabałowych Bajań

Scena plenerowa – teren pod bukowiańskimi termami

18.00  Koncert Juli Pietruchy
19.00 Koncert zespołu Trebunie Tutki + Voo Voo
20.00 Koncert zespołu Zakopower
21.00 Koncert zespołu Kayah i Bregovich
22.00  Pokaz sztucznych ogni.

Wydarzenia towarzyszące:

  1. Wystawa poświęcona postaci Jana Krzeptowskiego–Sabały pt.: „Bajania, bajania, Sabały Bajania” (świetlica Domu Ludowego), od 22 lipca do 5 sierpnia.
  2. Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej (świetlica Domu Ludowego), od 10 do 14 sierpnia 10.00-20.00.
  3. Kiermasz Sztuki Ludowej (pod Domem Ludowym).
  4. „Bajaniowe Śpasy” – zajęcia plastyczne dla dzieci z twórcami ludowymi (czwartek, piątek, sobota w godz. od 10.00 do 16.00).
  5. Zawody strzeleckie (teren pod bukowiańskimi termami, 13 sierpnia od godziny 15.00).
  6. Wycieczka górska w stylu retro „Śladami Sabały” na Rusinową Polanę (14 sierpnia, niedziela godzina 10.00 zbiórka przy Domu Ludowym).
  7. Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego pt.: „TO, CO TRWAŁE Górale, Tradycja i Wiara” (sala remizy OSP  w Bukowinie Tatrzańskiej, wystawa czynna od 9 sierpnia do 9 września).

Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie imprezy.

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Wnuki i prawnuki członków Teatru i Chóru Włościańskiego są dziś członkami Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. Przy Domu Ludowym działają zespoły regionalne „Orlęta” – Przedszkolny Zespół Góralski im.Anny Koszarek i „Mali Wierchowianie”. Prowadzone są tu zajęcia z dziećmi i młodzieżą, na których młodzi bukowianie uczą się góralskiego muzykowania i tradycyjnej sztuki podhalańskiej. W Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej, w której poznaje się tajniki tradycyjnych rzemiosł m.in: malarstwa na szkle, snycerki, ceramiki i haftu. Od wielu lat Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim „Góralskiego Karnawału” – zimą i „Sabałowych Bajań” – latem. Od 1996r. odbywają się tutaj spotkania teatralne – „Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych”. W 1996r. Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. Świadczy to jednoznacznie o postrzeganiu i pozytywnej ocenie działalności kulturalnej Domu Ludowego nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Więcej