Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

46. Góralski Karnawał

W 2018 roku koniec karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej będzie wyjątkowo huczny i kolorowy. To za sprawą 46. Góralskiego Karnawału. W całej miejscowości rozlegnie się muzyka regionalna, a także będzie można spotkać kolędników z różnych stron Polski. Mimo zimowej aury atmosfera z całą pewnością będzie gorąca.

Kto w tym roku zdobędzie Zbójnicką Ciupagę w kategorii tańca zbójnickiego? Która grupa kolędnicza wyjedzie z Bukowiny Tatrzańskiej ze Złotą Rozetą a kto zdobędzie Złotego Turonia – nagrodę grand prix? Góralskiemu Karnawałowi jak co roku będzie towarzyszyła wystawa twórczości ludowej, prezentacja prac konkursowych “Kolędnicy” w wykonaniu uczniów Bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów, Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich oraz niedzielne zawody strzeleckie o Turoniowy Róg a także imponujące widowisko – wyścigi kumoterek, czyli małych sań zaprzęgowych. Emocje i wrażenia pozostaną niezapomniane.

PROGRAM

8 lutego (czwartek)
11.00 Paradny przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi
przez Bukowinę Tatrzańską
12.00 Oficjalne otwarcie 46. Góralskiego Karnawału
Prezentacja muzyk. Występy zespołów regionalnych
15.00 Konkurs grup kolędniczych
19.00 Wieczór Bukowiański
Występ Zespołu Regionalnego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych

9 lutego (piątek)
10.00 Konkurs grup kolędniczych
15.00 Konkurs grup kolędniczych
19.00 Wieczór Łącki: występ Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy” z Łącka
20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych

10 lutego (sobota)
10.00 Konkurs grup kolędniczych
11.00 VIII Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich
(parking pod Domem Ludowym)
19.00 Wieczór Piwniczański: występ Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju
20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych

11 lutego (niedziela)
10.00 Zawody strzeleckie o „Turoniowy Róg” (teren pod bukowiańskimi termami)
11.00 Kumoterki (teren pod bukowiańskimi termami)
17.00 Oficjalne ogłoszenie wyników 46. Góralskiego Karnawału

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Wystawa Twórczości Ludowej (w godz. 10.00 – 20.00, świetlica Domu Ludowego)
Prezentacja prac konkursowych pt.: „Kolędnicy” wykonanych przez uczniów Bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów (w godz. 10.00 – 20.00, świetlica Domu Ludowego)

 

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Wnuki i prawnuki członków Teatru i Chóru Włościańskiego są dziś członkami Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. Przy Domu Ludowym działają zespoły regionalne „Orlęta” – Przedszkolny Zespół Góralski im.Anny Koszarek i „Mali Wierchowianie”. Prowadzone są tu zajęcia z dziećmi i młodzieżą, na których młodzi bukowianie uczą się góralskiego muzykowania i tradycyjnej sztuki podhalańskiej. W Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej, w której poznaje się tajniki tradycyjnych rzemiosł m.in: malarstwa na szkle, snycerki, ceramiki i haftu. Od wielu lat Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim „Góralskiego Karnawału” – zimą i „Sabałowych Bajań” – latem. Od 1996r. odbywają się tutaj spotkania teatralne – „Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych”. W 1996r. Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. Świadczy to jednoznacznie o postrzeganiu i pozytywnej ocenie działalności kulturalnej Domu Ludowego nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Więcej