Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

32. Przegląd Dorobku Kulturalnego Gminy Bukowina Tatrzańska ,,Małe Bajania 2017”

Małe Bajanie to święto wszystkich dzieci, które czerpią radość z tańca, śpiewu i folkloru góralskiego. Na scenie bukowiańskiego Domu Ludowego stają mali artyści z gminy Bukowina Tatrzańska, prezentując swoje często onieśmielające umiejętności. Ich zmagania konkursowe ocenia profesjonalne jury, a liczna publiczność – od lat 2 do 102 – kibicuje swoim faworytom.

W programie tegorocznej, już 32. edycji, oprócz konkursowych występów znajdują się: muzykująca parada z kościoła do Domu Ludowego, dzień otwarty Szkoły Ginących Zawodów, wystawa prac uczniów bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów pt. „Wielkanocne Zwyki” oraz spektakl „Historia filozofii po góralsku – Tishnerowskie gawyndziłki”.

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Wnuki i prawnuki członków Teatru i Chóru Włościańskiego są dziś członkami Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. Przy Domu Ludowym działają zespoły regionalne „Orlęta” – Przedszkolny Zespół Góralski im.Anny Koszarek i „Mali Wierchowianie”. Prowadzone są tu zajęcia z dziećmi i młodzieżą, na których młodzi bukowianie uczą się góralskiego muzykowania i tradycyjnej sztuki podhalańskiej. W Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej, w której poznaje się tajniki tradycyjnych rzemiosł m.in: malarstwa na szkle, snycerki, ceramiki i haftu. Od wielu lat Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim „Góralskiego Karnawału” – zimą i „Sabałowych Bajań” – latem. Od 1996r. odbywają się tutaj spotkania teatralne – „Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych”. W 1996r. Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. Świadczy to jednoznacznie o postrzeganiu i pozytywnej ocenie działalności kulturalnej Domu Ludowego nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Więcej