Krupówki – najsłynniejszy deptak w Polsce

Jeżeli którekolwiek miejsce w Polsce może konkurować z Krupówkami o miano najsłynniejszego deptaku w naszym kraju, to chyba tylko sopockie molo. Ciekawy byłby wynik takiego sondażu, ale niezależnie od niego - Krupówki z całą pewnością są najbardziej obleganym miejscem w Zakopanem i stanowią jego turystyczne, gastronomiczne i rozrywkowe centrum.

Sama ulica ma 1100 metrów długości. Zaczyna się na dole, u zbiegu z ulicą Nowotarską, tuż przy wyjściu z podziemnego przejścia pod Gubałówkę i ciągnie się aż do pomnika hrabiego Zamoyskiego, u zbiegu z aleją 3. Maja. Jej nazwa utarła się w XIX wieku i pochodzi od  nazwiska rodziny Krupowskich, właścicieli usytuowanej tu niegdyś rozległej polany.

Początkowo Krupówki niewiele miały wspólnego z dzisiejszym kolorowym tyglem kulturowym. Biegnąca tędy ścieżka miała ściśle użytkowy charakter: łączyła położoną w Kuźnicach kopalnię i hutę szkła z niewielką wówczas wsią Zakopane, zajmującą przestrzeń dzisiejszej ulicy Kościeliskiej. Poruszali się nią głównie górnicy, hutnicy oraz dostawcy. Zaczęło się to zmieniać w okolicach 1870 roku, gdy wzdłuż ścieżki zaczęły się pojawiać pierwsze góralskie domy.

Z czasem dukt zastąpiła ulica ze zwartą zabudową, choć nie od razu miała ponad kilometr – początkowo unowocześnienia objęły tylko odcinek do wysokości dzisiejszej Poczty. Wraz z rosnącą popularnością Zakopanego jako uzdrowiska, w miasteczku przybywało sanatoriów i domów letników. Pojawiały się także przy Krupówkach – jako pierwszy taką willę postawił tu Walery Eljasz. Niestety, na samym początku XX wieku piękne, drewniane Krupówki strawił pożar. Ulicę odbudowano w nowym stylu, decydując się na zwartą miejską zabudowę, pełną restauracji, kawiarni, lokali usługowych oraz pensjonatów. I tu zaczyna się kariera Krupówek jako najsłynniejszego deptaku w Polsce.

Co można robić przy Krupówkach? Czego tylko dusza zapragnie – tu życie tętni w dzień i w nocy, niezależnie od pory roku, czy pogody. W licznych karczmach i restauracjach można skosztować typowej kuchni regionalnej i biesiadować przy dźwiękach muzyki góralskiej kapeli. W kawiarniach warto skosztować naturalnych lodów i kremówek, które mogą rywalizować z tymi z Wadowic. Wieczorem ożywają liczne puby i bary, każdy z własną muzyczną propozycją. Półki w sklepach i na straganach uginają się od lokalnych pamiątek, oscypków i innych wyrobów z Podhala. Tu jednak warto być czujnym i wybrednym – nie trudno niestety przywieźć do domu souvenir z Zakopanego rodem z… Chin. Przy deptaku mieści się kilka galerii oraz Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego. A dosłownie kilka kroków od Krupówek znajdują się dwa zakopiańskie kina oraz kultowa kawiarnia Kmicic, w której co weekend czekają na gości ciekawe recitale i spektakle.