Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

ul. Jaszczurówka 2, Zakopane

Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego na Jaszczurówce

Właścicielką willi Koci Zamek na Jaszczurówce była Jadwiga Leszczyńska, która wstąpiwszy do Zgromadzenia w 1932 roku, przekazała mu należącą do niej część posiadłości. M. Ledóchowska zakupiła drugą część domu i w ten sposób cała drewniana willa stała się własnością Zgromadzenia i otrzymała nazwę Dom św. Stanisława. Siostry objęły placówkę 1 kwietnia 1933 roku. W tym samym roku, 12 lipca, nastąpiła erekcja domu zakonnego, a następnie kaplicy – 30 sierpnia 1934 roku.

Już w pierwszych miesiącach po nabyciu obiektu Zgromadzenie nadbudowało piętro z sześcioma pokojami, a w latach 1935–1939 na dokupionym placu wybudowało nowy dom z obszerną kaplicą, poświęconą w czerwcu 1937 roku. W tym samym roku pasterkę w nowej kaplicy odprawił ks. prof. Stefan Wyszyński, który w tym okresie często odwiedzał Jaszczurówkę. W latach międzywojennych siostry prowadziły ochronkę dla 20 dzieci góralskich, świetlicę dla dzieci szkolnych, katechizację i Krucjatę Eucharystyczną dzieci oraz przyjmowały letników.

Obecnie siostry prowadzą przedszkole dla 75 dzieci, przyjmują grupy rekolekcyjne i młodzieżowe, a także rodziny i osoby indywidualne – na wypoczynek i czas skupienia. Kaplica na Jaszczurówce jest ośrodkiem życia religijnego dla licznie przybywających do Zakopanego turystów.


Dojazd

Jak trafić?


Wydarzenia w tym miejscu