Teraz Czytasz
3 trasy biegowe dla początkujących

3 trasy biegowe dla początkujących

Tymoteusz Mróz
3-trasy-biegowe-dla-początkujących

Tegoroczne wakacje są bez wątpienia inne niż zwykle. Zagrożenie epidemiczne skutecznie zredukowało zazwyczaj bardzo bogatą listę wydarzeń kulturalnych, to więc idealny czas, aby zaplanować wypoczynek aktywnie. Od czego jednak zacząć górskie bieganie?

Bieganie jest fantastyczną formą aktywności, bo chyba trudno o sport mniej wymagający w zakresie wyposażenia i wymogów do jego uprawiania. Biegać można wszędzie – od dużych miast po góry. Chociaż może się wydawać, że Tatry truchtem mogą przemierzać tylko zaprawieni w boju, jest tu też sporo miejsc idealnych na początek sportowej przygody. Oczywiście nie będzie to trasa na Kasprowy Wierch, czy Czerwone Wierchy – zdobycie takich szczytów wymaga już nieco kondycji, siły i techniki. Niżej znajduje się jednak sporo ciekawych szlaków, w których po raz pierwszy można wybrać się na przebieżkę korzystając z uroków podhalańskiej przyrody.

Droga pod Reglami
Świetnym wyborem na początki biegowej przygody jest Droga pod Reglami. Rozpoczyna się w rejonie Wielkiej Krokwi i biegnie aż do Siwej Polany, co daje dystans 10 km. Niegdyś ta trasa nazywana była „Żelazną drogą”, ponieważ łączyła hutę w Kuźnicach z tą w Dolinie Kościeliskiej. Trasa nie jest szczególnie wymagająca, jednak na całej długości napotkamy sporo podbiegów i zbiegów o średnim nachyleniu. Ponieważ przebycie całej długości na początek to zdecydowanie ambitne wyzwanie, można wybrać sobie dowolny fragment – np. z Doliny Białego do wlotu Doliny Strążyskiej i z powrotem. Pokonanie takiej około 4 kilometrowej trasy dla nikogo nie powinno stanowić problemu.

Dolina Chochołowska
Dolinę Chochołowską znają wszyscy turyści odwiedzający Podhale. To piękne miejsce, które słynie między innymi z krokusowych polan, które wiosną wypełniają okoliczny krajobraz. Trasa z parkingu w Kirach do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej to szlak blisko 8 km, jednak jest płaski i idealny na rodzinne spacery lub właśnie biegi. Szlak jest płaski, szeroki i łatwodostępny, ale jednocześnie malowniczy. Dla ambitnych, którzy dotrą do samego schroniska czeka słynna szarlotka z polewą jagodową, która od lat zbiera doskonałe recenzje i będzie pyszną nagrodą oraz niezbędnym uzupełnieniem zgubionych kalorii. Wracając możemy też przy okazji zaopatrzyć się w świeży bundz lub oscypki, dostępne w okolicznych bacówkach.

Dolina Lejowa
Położona pomiędzy dolinami Kościeliską i Chochołowską jest jednym z najrzadziej odwiedzanych szlaków w Tatrach. Szkoda, bo oferuje malownicze widoki i jest łatwo dostępna. W sezonie letnim spotkamy tu pasące się stada owiec i raczej niewielu turystów – wyjątkiem są wspinacze, którzy często rozpoczynają tu swoją przygodę z pokonywaniem skalnych ścian. Wlot Doliny znajduje się na Polanie Biały Potok, skąd możemy rozpocząć blisko 4,5 km bieg do podnóża Kominiarskiego Wierchu, gdzie wiedzie prosty szlak o niewielkich przewyższeniach.

Bieganie to nie tylko sport – to zdrowy i pełen pozytywnych doświadczeń styl życia. Jeśli nie jest Ci znany, to letni odpoczynek w Zakopanem będzie idealną okazją, aby poznać jego smak i jednocześnie uciec od zatłoczonego centrum miasta.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry