Infogram Zakopane • Atrakcje Wydarzenia Kultura Turystyka

XII Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”

W tym roku po raz dwunasty w Bukowinie wspólnie zagrają podhalańskie muzyki – zespoły regionalne, które wystąpią pod patronatem „Dziadońki”, czyli najsłynniejszej góralskiej prymistki. Ten jedyny w swoim rodzaju konkurs kapel góralskich występujących w tradycyjnym trzyosobowym składzie celebruje surowość oraz spontaniczność rdzennego podhalańskiego muzykowania. Punktem kulminacyjnym wydarzenia jest przyznanie honorowej nagrody „Dziadońcynego Smycka” dla zespołu, który nie tylko porwie publiczność, ale też pozyska uznanie komisji artystycznej złożonej z podhalańskich muzyków i ekspertów.

Bronisława Dziadoń-Konieczna z góralskimi nutami osłuchiwała się od dziecka. Jej ojciec był znanym gawędziarzem i umuzykalnionym właścicielem karczmy na Łysej Polanie, w której regularnie bywał inny znany muzyczny samouk, a przy okazji ojciec chrzestny Dziadońki – Bartuś Obrochta. Nic dziwnego, że presiąknięta dźwiękami dziewczynka rwała się do skrzypiec. Wprawdzie w tamtych czasach góralskie granie zarezerwowane było dla mężczyzn, jednak Broni nigdy nie brakowało iście góralskiego temperamentu i postawiła na swoim – została uczennicą Obrochty, a potem jedną z najwybitniejszych prymistek w regionie. Była pierwszą kobietą, która w zwartym męskim gronie góralskich muzykantów wypracowała własne, czołowe miejsce.

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Wnuki i prawnuki członków Teatru i Chóru Włościańskiego są dziś członkami Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. Przy Domu Ludowym działają zespoły regionalne „Orlęta” – Przedszkolny Zespół Góralski im.Anny Koszarek i „Mali Wierchowianie”. Prowadzone są tu zajęcia z dziećmi i młodzieżą, na których młodzi bukowianie uczą się góralskiego muzykowania i tradycyjnej sztuki podhalańskiej. W Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej, w której poznaje się tajniki tradycyjnych rzemiosł m.in: malarstwa na szkle, snycerki, ceramiki i haftu. Od wielu lat Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim „Góralskiego Karnawału” – zimą i „Sabałowych Bajań” – latem. Od 1996r. odbywają się tutaj spotkania teatralne – „Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych”. W 1996r. Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. Świadczy to jednoznacznie o postrzeganiu i pozytywnej ocenie działalności kulturalnej Domu Ludowego nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Więcej