Walentynkowy Recital Doroty Ficoń „Na pierwszy znak”

Dorota Ficoń znakomicie interpretuje piosenki, stwarzając czas pełen uroku i czaru. Towarzyszy jej przy fortepianie Jerzy Chruściński – kompozytor muzyki do większości przedstawień zakopiańskiego teatru. Tym razem duet wykona aranżacje walentynkowe.

Dorota Ficoń to absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Aktorka Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem od początku jego istnienia, współtwórczyni spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” W 2007 roku została uhonorowana indywidualną nagrodą za rolę Róży van der Blaast w spektaklu „Dzień dobry Państwu – Witkacy” na podstawie „Bezimiennego Dzieła” S.I. Witkiewicza na XXXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu. W 2010 roku nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Na program recitalu „Na pierwszy znak” składają się ulubione i wybrane przez Dorotę Ficoń pełne uroku polskie piosenki z okresu międzywojennego, między innymi z niezapomnianej Hanki Ordonówny: „Błękitny expres”, „Na pierwszy znak”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, czy „Szczęście raz się uśmiecha”. W drugiej części pojawią się utwory z repertuaru magicznej Marleny Dietrich, w tym „Lili Marlene”, „Błękitny Anioł”, „Złudzenia”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”.

Koncert biletowany. Rezerwacja miejsc: +48 798 082 274

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu