Puchar Świata w Skokach Narciarskich

Bez wątpienia najważniejsze zimowe wydarzenie w Zakopanem. Bilety na Puchar Świata w Skokach Narciarskich rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, a całe miasto rozbrzmiewa wtedy dźwiękami biało-czerwonych wuwuzeli.

Rywalizacja na Wielkiej Krokwi najlepszych skoczków na świecie należy do wyjątkowo widowiskowych. W znacznej mierze dzięki Kamilowi Stochowi, który wraz z kadrowymi kolegami od kilku sezonów zapewniają kibicom niezwykłe emocje. Czy podczas dekoracji zwycięzców usłyszymy Mazurka Dąbrowskiego? Dowiemy się wkrótce.

Puchar Świata w Skokach Narciarskich rozgrywany jest od roku 1979. Widowiskowe konkursy drużynowe wprowadzono jednak dopiero w 1992 r. Sam pomysł na cykl konkursów na różnych skoczniach, których wyniki zaliczane byłyby do wspólnej klasyfikacji, przejęty został z narciarstwa alpejskiego, w którym Puchar Świata rozgrywany jest od 1967 r.

Sezon 2019/2020 Pucharu Świata rozpoczął się 23 listopada na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Finał odbędzie się 15 marca 2020 na skoczni w norweskim Vikersund. W tym sezonie na skoczków czeka aż 30 konkursów indywidualnych oraz 6 drużynowych, z których dwa obywają się w Polsce.

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew – wtulona w reglowe lasy – to jedna z najpiękniej położonych skoczni narciarskich na świecie. Zaprojektowana przez Karola Stryjeńskiego po raz pierwszy gościła konkurs skoków narciarskich w marcu 1925 roku. Pierwsze rekordy obiektu mogą wzbudzić uśmiech na twarzach kibiców – w końcu trudno porównywać z dzisiejszymi wynikami 36-metrowy skok Stanisława Gąsienicy-Sieczki sprzed ponad 80 lat. Aktualny rekord Wielkiej Krokwi, ustanowiony w zeszłym roku, należy do Dawida Kubackiego i wynosi 143,5 m.

24.01 piątek

16.00 Oficjalny trening (2 serie)
18.00 Kwalifikacje

25.01 sobota

15.00 Seria próbna
16.15 Konkurs drużynowy

26.01 niedziela

15.00 seria próbna
16.15 Konkurs indywidualny

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew znajduje się na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego z ul. Bronisława Czecha (Zakopiańczyka, jednego z najwybitniejszych narciarzy okresu międzywojennego, trzykrotnego olimpijczyka – 1928, 1932, 1936, który zginął w Oświęcimiu).
Skocznia została zbudowana w 1925 roku, wg. projektu Karola Stryjeńskiego. Pierwszy rekord skoczni ustanowił podczas konkursu inauguracyjnego w marcu 1925 roku Stanisław Gąsienica-Sieczka, skacząc na odległość 36m. Aktualny rekord wynosi 141,5 metra i został ustanowiony przez Kamila Stocha podczas Mistrzostw Polski 24Marca 2015 roku (dwa dni po 90tych urodzinach skoczni).
W 1989 roku Wielkiej Krokwi nadano imię Stanisława Marusarza, zmarłego w 1993 roku wybitnego sportowca, który wielokrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata startując w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej (skoki plus biegi narciarskie).
Wielką atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest wyjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi. Rzut oka znad rozbiegu pozwoli nam wyobrazić sobie co czują przed skokiem zawodnicy siedzący na belce startowej (np. podczas zawodów Pucharu Świata). Przy górnej stacji wyciągu znajduje się przyjemna kawiarenka, oferująca ciepłe i zimne napoje oraz domowe ciasto, prosto z blachy.
Kolej krzesełkowa czynna jest codziennie, od godziny 9.00 do 17.00 / 18.00 / 20.00 (najdłużej w miesiącach letnich).

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu