Międzynarodowy Dzień Gór

Międzynarodowy Dzień Gór to święto obchodzone corocznie 11 grudnia, a ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku. Specjalny program przygotowało także Muzeum Tatrzańskie, należące do IMMA – Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich.

 

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Warsztaty z oznaczania zanieczyszczenia powietrza „Odetchnij świeżym, górskim powietrzem”

godz. 10.00

Wędrując po górskich szlakach, oddychamy pełną piersią. Nad dachami miast i wsi w tym czasie snuje się smog. Skąd możemy wiedzieć, czy powietrze wokół nas jest czyste, czy zanieczyszczone, np. dwutlenkiem siarki? Na to pytanie odpowiedź pomogą znaleźć porosty – organizmy, obok których przechodzimy obojętnie. Na warsztatach można dowiedzieć się co to jest skala porostowa, nauczyć się jak z niej korzystać i zobaczyć porosty zebrane w Tatrach. One podpowiedzą, czy powietrze w Tatrach naprawdę jest tak czyste jak myślimy. Warsztaty dla uczestników w każdym wieku

Zapisy pod numerem telefonu: 533 925 111, liczba miejsc ograniczona

 

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Warsztaty „Góry rzeźby” 

godz. 16.00

Natura to dzieło sztuki. Podczas warsztatów będziemy uczestnicy zinterpretują pejzaż górski jako rzeźbę przestrzenną lub płaską. Następnie, wykonane rzeźby zostaną pomalowane. Na warsztaty można zabrać fotografie swoich ulubionych szczytów, które następnie zostaną odzwierciedlone w wykonanej pracy.

Warsztaty są przeznaczone dla dzieci od lat 7, młodzieży i dorosłych.

Zapisy pod numerem telefonu: 533 925 111, ilość miejsc ograniczona

 

godz. 18.00

Mchy na Giewoncie

Tytus Chałubiński to postać dobrze znana Zakopiańczykom. Niestety, większość osób utożsamia patrona Muzeum Tatrzańskiego jedynie z jego działalnością lekarską oraz popularyzatorską, zapominając o jego osiągnięciach w dziedzinie botaniki. Podczas spotkania można będzie dowiedzieć się więcej o botanicznej pasji Tytusa Chałubińskiego i kolekcji mchów zebranych przez niego na Giewoncie. Będzie można poznać nieco faktów dotyczących biologii tej grupy roślin, a także zobaczyć kolekcję skał i minerałów zebranych przez samego Tytusa Chałubińskiego podczas jego wypraw na Giewont.

 

godz. 19.00

Wieczór filmowy z archiwum Museo Nazionale della Montagna w Turynie

Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza

Willa Oksza została zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza w 1894 roku i zbudowana przez góralskich cieśli. W 2010 roku po remoncie konserwatorskim zaadaptowano jej piękne wnętrza na Galerię Sztuki XX wieku.

Galeria jest czynna od środy do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz w niedzielę od 11.00 do 16.00.

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu