Koncert: Chanson Paris

Cóż to będzie za wieczór! W nastrojowym programie „Chanson Paris” Marta Baszyńska-Wilk zaśpiewa najpiękniejsze piosenki Edith Piaf oraz przeboje Ewy Demarczyk.

 

Marta Baszyńska-Wilk jak nikt potrafi wyczarować klimat paryskich kawiarni i kabaretów. Wszystko dzięki długiemu pobytowi we Francji i wieloletniej fascynacji piosenką francuską. Nic więc dziwnego, że jej występy – podczas których wzrusza i bawi – są entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność. Jej recital dyplomowy „La vie en rose”, którego premiera odbyła się w kultowej, krakowskiej Piwnicy pod Baranami, zgromadził rzesze wielbicieli piosenek Edith Piaf oraz talentu wokalistki. Repertuar Marty obejmuje przede wszystkim utwory legendarnych gwiazd, takich jak Edith Piaf i Ewa Demarczyk.

 

W programie „Chanson Paris” usłyszymy największe szlagiery Edith Piaf, m.in.: „Padam, padam” czy „La foule” oraz wiersze Jaquesa Preverta, przywołujące wyjątkową atmosferę Paryża. Nie zabraknie także odrobiny klimatu krakowskiego Kazimierza oraz kilku niespodzianek, nie tylko wokalnych… Wisienką na torcie będzie zaś kultowa piosenka Ewy Demarczyk „Tomaszów”.

 

Willa Kmicic

Willa Kmicic jest położona zaledwie 100 m od głównej ulicy miasta – Krupówek. Przylega do terenu parku miejskiego i znajdujących się tam kortów tenisowych. Pomimo lokalizacji w ścisłym centrum Zakopanego, gwarantuje swoim klientom ciszę i spokój. Dzieje się tak dlatego, że obiekt ulokowany jest w drugim rzędzie zabudowy, a więc nie przy ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej. Do willi prowadzi brukowana, oświetlona wieczorami droga. „Kmicica” otacza duży ogród, wymarzony do zabaw z dziećmi. Drzewa rosnące wokół obiektu przyjemnie odgradzają go od zgiełku miasta. Na parterze „Kmicica” znajduje się kawiarnia, z tarasu której można śledzić grę uczestników na kortach lub też dzieci bawiące się w parku. Zimą warto skorzystać też z lodowiska, które jest w sąsiedztwie. Klienci zmotoryzowani mogą skorzystać z wygodnego parkingu.

Willa Kmicic ma ciekawą historię, a nawet swoje miejsce w popkulturze. Już w latach 30-tych XX w. stał tu pensjonat. Trzydzieści lat później parter budynku zaadoptowano na orbisowską kawiarnię, będącą kultowym lokalem na mapie ówczesnego Zakopanego. Bywali tu znani, wielcy artyści, tacy jak Władysław Hasior, czy Andrzej Kilar, bywali i zwykli letnicy, czy górale. W lokalu stał fortepian, więc rozbawione towarzystwo często śpiewało i tańczyło.
O popularności tego miejsca świadczyć może tekst znanej piosenki „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie. Utwór ten powstał w 1968 roku. W trzeciej zwrotce bracia Zielińscy śpiewają:

„ (…)Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica,
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica (…)”

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu