48. Góralski Karnawał

Już od niemal pół wieku luty w Bukowinie Tatrzańskiej nieodmiennie kojarzy się z barwnym i niezwykle żywiołowym Góralskim Karnawałem. Drugiego takiego wydarzenia nie znajdziecie na całym Podhalu.

Podczas Góralskiego Karnawału w bukowiańskim Domu Ludowym można zobaczyć najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski oraz obejrzeć pełen dynamiki taniec góralski i zbójnicki w wykonaniu najlepszych regionalnych tancerzy. Jak co roku paradnie zapowiada się przejazd konnych zaprzęgów, który rozpocznie czterodniową zabawę. Wielkich emocji nie braknie z pewnością podczas bardzo widowiskowych wyścigów Kumoterek, czyli małych sań zaprzęgowych, tradycyjnie przeznaczonych dla kumotra i kumoski – zdarza się, że ta ostatnia z impetem wypada z nich na zakręcie! W sobotę pod Domem Ludowym odbędzie się wystawa pięknych owczarków podhalańskich. Ci, którzy mają pewną rękę i dobry wzrok powinni spróbować swoich sił w niedzielnych zawodach strzeleckich o „Turoniowy Róg”. Warto wreszcie odwiedzić wystawę twórczości ludowej, gdzie prezentowane są stroje regionalne, obrazy na szkle, rzeźby czy kwiaty z bibuły.

PROGRAM

6 lutego (czwartek)

11.00 Paradny przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi
przez Bukowinę Tatrzańską
12.00 OFICJALNE OTWARCIE 48. GÓRALSKIEGO KARNAWAŁU, koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie z Kórnika, prezentacja muzyk, występy zespołów regionalnych
15.00 Konkurs grup kolędniczych
19.00 Wieczór dudziarski: „W lesie na polanie, dudzicki hurkocom”, występ instrumentalistów góralskich
20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych

7 lutego (piątek)

10.00 Konkurs grup kolędniczych
15.00 Konkurs grup kolędniczych
19.00 Wieczór Góralski Żywieckich, występ Zespołu Regionalnego „Grojcowianie” z Wieprza
20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych

8 lutego (sobota)

10.00 Konkurs grup kolędniczych
11.00 X Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich (parking pod Domem Ludowym)
19.00 Wieczór Lachów Sądeckich, występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lachy” z Nowego Sącza
20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popis par tanecznych

9 lutego (niedziela)

10.00 Zawody strzeleckie o „Turoniowy Róg” (teren pod bukowiańskimi termami)
11.00 Kumoterki (teren pod bukowiańskimi termami)
– Parada Gazdowska
– Parada Kumoterska
– Zawody Kumoterek, Skringu, Ski-skiringu
17.00 Ogłoszenie wyników 48. Góralskiego Karnawału

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

Wystawa Twórczości Ludowej (w godz. 10.00-20.00, świetlica Domu Ludowego)

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Wnuki i prawnuki członków Teatru i Chóru Włościańskiego są dziś członkami Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. Przy Domu Ludowym działają zespoły regionalne „Orlęta” – Przedszkolny Zespół Góralski im.Anny Koszarek i „Mali Wierchowianie”. Prowadzone są tu zajęcia z dziećmi i młodzieżą, na których młodzi bukowianie uczą się góralskiego muzykowania i tradycyjnej sztuki podhalańskiej. W Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej, w której poznaje się tajniki tradycyjnych rzemiosł m.in: malarstwa na szkle, snycerki, ceramiki i haftu. Od wielu lat Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim „Góralskiego Karnawału” – zimą i „Sabałowych Bajań” – latem. Od 1996r. odbywają się tutaj spotkania teatralne – „Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych”. W 1996r. Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Światowej Fundacji Miast Karnawałowych. Świadczy to jednoznacznie o postrzeganiu i pozytywnej ocenie działalności kulturalnej Domu Ludowego nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Więcej
Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o wydarzeniach i atrakcjach Zakopanego!

PS. nie będziemy spamować ani udostępniać nikomu Twojego adresu